* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

آموزش نصب میکروتیک برروی PC یا ماشین مجازی

آموزش نصب میکروتیک برروی PC یا ماشین مجازی

نصب میکروتیک بر روی کامپیوترهای شخصی (PC) و معمولا در ماشین مجازی با اهداف مختلفی انجام می شود. برخی از مهم ترین دلایل آن اهداف آموزشی و تست پروژه های فناوری اطلاعات قبل از پیاده سازی آنها در دنیای واقعی است. انجام این کار به شما کمک می کند تا بدون صرف هزینه های سنگین خرید تجهیزات فیزیکی به اهداف خود دستیابی پیدا کنید و یا مشکلات و خطاهای پروژه خود را قبل از اجرا شناسایی کنید. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به آموزش نصب میکروتیک برروی PC یا ماشین مجازی بپردازیم.

دانلود ماشین مجازی و سیستم عامل میکروتیک

برای نصب میکروتیک بر روی کامپیوتر شخصی یا PC در ابتدا باید یک نرم افزار ماشین مجازی مانند وی ام ویر (VMware) بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. شما می توانید این نرم افزار را از اینترنت دانلود کنید و به آسانی اقدام به نصب آن نمایید. سپس باید سیستم عامل میکروتیک (RouterOS) را روی این ماشین مجازی نصب کنید. این نرم افزار در سایت میکروتیک به آدرس mikrotik.com و دیگر منابع اینترنتی قابل دسترس است.

نکته مهم: توجه داشته باشید که حتما باید نسخه X86 سیستم عامل میکروتیک را دانلود کنید، چرا که این نسخه برای نصب بر روی کامپیوترهای شخصی توسعه یافته است و دیگر نسخه ها مخصوص سخت افزار واقعی میکروتیک Routerboard هستند.

روش نصب ماشین مجازی بر روی PC

شما با دنبال کردن مراحل زیر به راحتی می توانید سیستم عامل میکروتیک (RouterOS) را بر روسی کامپیوتر خود نصب کنید.

مرحله 1: در اولین گام باید یک ماشین مجازی جدید بر روی سیستم خود ایجاد کنید. در این آموزش ما از برنامه VMware Workstation استفاده کرده ایم. پس این نرم افزار را باز می کنیم و گزینه New virtual Machine را از منوی File مانند تصویر زیر انتخاب می کنیم.

VMware Workstation
VMware Workstation

مرحله 2: صفحه ای مانند تصویر نمایش داده می شود. برای اینکه بتوانید تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید، گزینه Custom را انتخاب کنید.

VMware Workstation تنظیمات
VMware Workstation تنظیمات

مرحله 3: در این مرحله می توانید ورژن VMware خود را انتخاب کنید.

VMware
VMware

مرحله 4: در این مرحله باید مشخص کنید چه سیستم عاملی قرار است روی ماشین مجازی شما نصب شود. مانند تصویر زیر می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.

  • اگر در درایو DVD/CD-ROM کامپیوتر شما، CD نصب سیستم عامل میکروتیک قرار داشته باشد با انتخاب گزینه Installer disc، سیستم عامل شناسایی می شود و مراحل نصب ادامه پیدا می کند.
  • در صورتی که فایل Image سیستم عامل میکروتیک را دارید، گزینه Installer disc image file(iso) را انتخاب کنید.
  • اگر قصد دارید بعدا سیستم عامل مورد نظر خود را برای نصب روی ماشین مجازی مشخص کنید، گزینه I will install the operating system later را انتخاب نمایید.
  • در این آموزش، ما گزینه آخر را انتخاب کرده ایم. چرا که در ابتدا قصد داریم ماشین مجازی مورد نظر خود را ایجاد کنیم و سپس سیستم عامل میکروتیک را روی آن نصب نماییم.
نصب VMware
نصب VMware

مرحله 5: در ادامه پنجره ای باز می شود که باید در آن مشخص کنید، سیستم عامل مورد نظر شما توسط شرکت مایکروسافت (Microsoft) ایجاد شده است و یا جز محصولات لینوکس (Linux) است. از آنجا که سیستم عامل میکروتیک محصول لینوکس است، پس شما باید در تصویر زیر گزینه Linux را انتخاب نمایید. در قسمت Version نیز گزینه Other Linux 2.6.x kernel را انتخاب کنید.

VMware3
VMware3

مرحله 6: در این مرحله می بایست نام ماشین مجازی خود را تعیین کنید و محل ذخیره سازی آن را مشخص نمایید.

ماشین مجازی
ماشین مجازی

مرحله 7: تنظیمات این مرحله را به صورت پیش فرض خود، مطابق با تصویر زیر رها کنید و برای رفتن به مرحله بعد روی گزینه Next کلیک نمایید.

نصب ماشین مجازی
نصب ماشین مجازی

مرحله 8: در این مرحله باید میزان رم (RAM) ماشین مجازی خود را تعیین کنید.  توجه داشته باشید این حجم از رم فیزیکی سیستم شما به ماشیت اختصاص داده می شود، پس اگر حجم زیادی را به ماشین مجازی اختصاص دهید، ممکن است سرعت کامپیوتر شما پایین بیاید. ما گزینه پیش فرض سیستم عامل لینوکس یعنی مقدار 256 مگا بایت را انتخاب کرده ایم.

ماشین مجازی میکروتیک
ماشین مجازی میکروتیک

مرحله 9: در این مرحله باید نوع کارت شبکه را مشخص کنید. از بین گزینه هایی که در تصویر زیر نشان داده شده است، گزینه Use network address translation (NAT) را انتخاب کنید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

چگونه ماشین مجازی را در میکروتیک نصب کنیم
چگونه ماشین مجازی را در میکروتیک نصب کنیم

مرحله10: نوع کنترلر I/O را گزینه LSI Logic SAS انتخاب کنید.

ماشین مجازی چیست
ماشین مجازی چیست

مرحله 11: در این مرحله می بایست نوع هارد ماشین مجازی خود را مشخص کنید. چون سیستم لینوکس Linux 2.6.x از IDE استفاده می کند پس شما نیز باید گزینه IDE را انتخاب نمایید.

گام به گام نصب ماشین مجازی میکروتیک
گام به گام نصب ماشین مجازی میکروتیک

مرحله 12: مرحله بعد را به حالت پیش فرض رها کنید و بر روی Next کلیک کنید.

میکروتیک ماشین مجازی
میکروتیک ماشین مجازی

مرحله 13: در اینجا باید حجم هارد مورد نیاز را مشخص کنید. 8 گیگا بایت گزینه مناسبی است.

ماشین مجازی میکروتیک چیست؟
ماشین مجازی میکروتیک چیست؟

مرحله 14: در این مرحله مجددا باید محل ذخیره سازی را مشخص کنید.

خرید ماشین مجازی میکروتیک
خرید ماشین مجازی میکروتیک

مرحله15: تا اینجا ماشین مجازی ایجاد شد و با کلیک روی گزینه Finish مراحل پایان می پذیرد.

دانلود ماشین مجازی
دانلود ماشین مجازی

روش نصب میکروتیک بر روی ماشین مجازی

در این بخش روش نصب میکروتیک بر روی ماشین مجازی را آموزش می دهیم.

مرحله 1: در ابتدا روی نام ماشین مجازی که ایجاد کرده اید، کلیک کنید. سپس روی گزینه CD/DVD(IDE) کلیک نمایید. در پنجره باز شده فایل iso مربوط به سیستم عامل میکروتیک را با انتخاب گزینه use ISO image file روی ماشین مجازی قرار دهید.

مراحل نصب ماشین مجازی
مراحل نصب ماشین مجازی

مرحله 2: در این مرحله روی ماشین مجازی میکروتیک دو بار کلیک کنید تا فعال شود. در این حالت سیستم از طریق فایل Image که وارد کردید، بالا می آید. در ادامه یک صفحه مشکی رنگ مانند تصویر زیر ظاهر می شود. یک بار روی صفحه مشکی کلیک کنید تا موس وارد ماشین مجازی شود. سپس حرف a را از کیبورد فشار دهید تا کلیه گزینه هایی که نمایش داده، برای نصب انتخاب شوند. وقتی a را می زنید داخل براکت همه گزینه ها X قرار می گیرد.

دانلود میکروتیک ماشین مجازی
دانلود میکروتیک ماشین مجازی

برای اینکه موس از ماشین مجازی خارج شود. کلید ترکیبی alt+ctrl را به صورت هم زمان فشار دهید.

مرحله 3: در این مرحله حرف انگلیسی i را وارد کنید تا تمام گزینه هایی انتخاب شده، نصب شود. در ادامه پرسش در برابر شما ظاهر می شود که باید به آنها پاسخ مناسب بدهید.

اولین سوال به این معنی است که آیا تنظیماتی قبلا ذخیره کرده اید، لازم است نگهداری شود؟

در این آموزش، چون ما تنظیماتی از قبا نداشته ایم، حرف n را وارد می کنیم که مخفف no می باشد.

پرسش دوم به این معنی است که مطمئنید که می خواهید این سیستم عامل را نصب کنید؟ در پاسخ حرف y را وارد کنید که مخفف yes است.

ماشین مجازی کامپیوتر
ماشین مجازی کامپیوتر

مرحله 4: اگر تصویر زیر نمایش داده شود، به این معنی است که سیستم عامل میکروتیک روی ماشین مجازی شما نصب شده است. با فشار دادن

صب ماشین مجازی در کامپیوتر
صب ماشین مجازی در کامپیوتر

کلید ENTER مراحل به پایان می رید و سیستم ریستارت می شود.

 

کلام آخر

ما امروز در سایت ilisco سعی نمودیم تا تمامی نکات مربوط به آموزش نصب میکروتیک برروی PC یا ماشین مجازی برای شما عزیزان شرح دهیم، همچنین اگر سئوالی در این زمینه دارید حتما در کامنت مطرح نمایید.