* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

آموزش نصب GNS3 و IOU سیسکو

آموزش نصب GNS3 و IOU سیسکو

IOU Cisco چیست؟

Cisco IOS، یک نسخه کاملاً کارآمد از IOS است؛ که به عنوان فرایند حالت کاربرUNIX (Solaris)  اجرا می‌شود. IOU به عنوان یک تصویر بومی از Solaris ساخته شده است و دقیقاً مانند هر برنامه دیگری اجرا می‌شود. IOU از تمام پروتکل‌ها و ویژگی‌های مستقل پلت‌فرم، پشتیبانی می‌کند.

عملکرد آن، بسیار شبیه به عملکرد GNS3 است، اما تقریباً به منابعی که چندین مسیریاب مجازی تحت عنوان Dynamips اجرا می‌کنند، مانند GNS3 و VIRL نیاز ندارد.

IOU (IOS) فناوری است که مشابه Dynamips است؛ اما کمتر استفاده می‌شود. تصاویر IOU تمام ویژگی‌های یک فناوری خاص IOS سیسکو را تقلید می‌کنند. IOU همچنین Cisco IOU نیز نامیده می‌شود. در نتیجه، استفاده از تصاویر Cisco IOU در GNS3 به شما این امکان را می‌دهد؛ تا توپولوژی‌های شبکه خاص‌تری را ایجاد نمایید.

Cisco IOS، گزینه دیگری برای اجرای روتر سیسکو در یک محیط مجازی است.

تمام دسترسی شما به محیط IOU از طریق وب و SSH انجام می‌شود. شما به عنوان کاربر نهایی، به پرونده‌هایی که شامل IOU است دسترسی ندارید. از آنجا که شبیه ساز به عنوان مؤلفه‌ای از یک بسته یادگیری ارائه شده است، فرصتی برای اصلاح توپولوژی‌های ارائه شده وجود ندارد. آنها با کالاهایی که شما خریداری می‌کنید همسو هستند. به طور کلی محیط IOU برای افرادی که تازه کار خود را در دنیای شبکه آغاز کرده‌اند و هیچ دسترسی به چرخ دنده مناسب ندارند مطلوب است، همچنین برای یادگیری نحوه فعال کردن جلسات telnet و آدرس دهی یک رابط بسیار خوب است. با محدود کردن دسترسی شما به یک توپولوژی، می‌توانید از برخی از سردرگمی‌هایی که ابزارهایی مانند GNS3 را احاطه کرده‌اند؛ خلاص شوید. در واقع به این معنی است که کمبود گزینه‌هایی که باعث می‌شود؛ کاربران بار اول گیج شوند برطرف گردیده است.

GNS3 چیست؟

GNS3  مخفف (Graphical Network Simulator) است؛ که در ابتدا به عنوان ابزاری برای شبکه‌ سیسکو توسعه یافته گردید. اما می‌توان گفت که امروزه به یک شبیه ساز شبکه، برای چند فروشنده خاص تبدیل شده است. GNS3 در ابتدا توسط یکی از دانشجویان دانشگاه در بالای Dynamips به عنوان وسیله‌ای برای تقلید از نرم افزار Cisco توسعه داده شد، این رابط به عنوان ابزاری برای طراحی و پیکربندی شبکه‌ها توسعه یافت. با این حال، به لطف متخصصان شبکه که به دنبال ابزاری برای یادگیری بیشتر در مورد شبکه و آزمایش ایده‌های خود بودند و همچنین کسب آمادگی لازم برای آزمون‌های دقیق صدور گواهینامه سیسکو شهرت پیدا کرد و از سال 2008 بیش از 11 میلیون بار این نرم افزار بارگیری شده است.

GNS3 بهترین ویژگی‌های نرم افزار شبیه سازی موجود مانند Dynamips و Qemu  را در یک رابط GUI ترکیب کرده و به شما این امکان را می‌دهد تا تعداد نامحدودی از سناریوهای آزمایشگاهی مورد نیاز در رابطه با مسیریابی و سوئیچینگ سیسکو را ایجاد کنید. از آنجایی که یادگیری واقعی در مورد مسیریابی و سوئیچینگ به علم عملی لازم نیز نیاز دارد و همچنین اکثر مردم و شرکت‌ها توانایی سرمایه گذاری در تمام تجهیزات لازم برای آزمایش ده ها سناریو مختلف را ندارند، GNS گزینه مناسبی به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که شما به هیچ وجه نیازی به سفارشی سازی نرم افزار ندارید و می‌توانید در پنجره اصلی کار کنید؛ تا اجزای مختلف شبکه مانند روترها، فایروال ها، سوئیچ‌ها و غیره را در منطقه شبکه خود بکشید و رها کنید و سپس ارتباطات متفاوتی را بین آنها امتحان کنید.

چگونگی استفاده از GNS3 :

یکی از نکات مهم این است که، GNS3 رایگان است. این نرم افزار منبع باز با تمام دستگاه‌های ویندوز سازگار است و به همراه یک بسته نرم افزاری شامل ابزارهای دیگری مانند Putty، SuperPutty ، Wireshark و WinPcap است. همچنین می‌توانید برای مجموعه ابزارهای Solarwinds به مجوز رایگان دسترسی پیدا کنید. دانستن چگونگی استفاده از Solarwinds در حال تبدیل شدن به یک مهارت مهم‌تر است، بنابراین لازم است که بررسی کنید GNS3 چه چیزی به شما ارائه می‌دهد.

GNS3 یک هدیه خدادادی به هرکسی است که به عنوان آماده سازی برای امتحان صدور گواهینامه سراغ آن رفته و یا در دسته افرادی است که می‌خواهند از ابتدا شبکه جدیدی را ایجاد نمایند، و دانستن این نکته نیز ضروری است که باید حتماً تنظیمات مختلف شبکه را آزمایش کند. با این حال، اندکی گیرایی وجود دارد،  GNS3 با یک منحنی یادگیری کاملاً شیب دار ارائه می‌شود. اگر به صورت کامل برای شما مفید واقع می‌شود، باید یاد بگیرید که چگونه از نرم افزار GNS3 استفاده کنید. در واقع، برخی از مهندسان متذکر شده‌اند که اگر می‌خواهید از این نرم افزار بیشترین بهره را ببرید، لازم است بدانید که برای استفاده بهینه از این نرم افزار به دانش شبکه ای نسبتاً پیشرفته ای نیاز است. اگر یک مبتدی هستید، نه تنها احتمال سرخوردگی وجود دارد، بلکه این احتمال نیز وجود دارد که در صورت عدم پیکربندی و اجرای مناسب این نرم افزار، منابع محاسباتی شما را از بین ببرد.

نکاتی که هنگام استفاده از GNS3 باید بدانید:

مسئله دیگر برای کاربران GNS3 این واقعیت است که شما برای وارد کردن نرم افزار IOS صحیح برای روتر مورد تقلید، باید تصویر IOS خود را تهیه کنید. همچنین، از آنجا که GNS3 از قابلیت سوئیچ کامل یا تغییر تصاویر IOS پشتیبانی نمی‌کند، شما باید روتر خود را با ماژول‌های سوئیچ NM-16ESW پیکربندی کنید. خبر خوب این است که حتی با این محدودیت‌ها، شما هنوز هم می‌توانید اکثر کارهایی را که برای شبکه خود باید انجام بدهید، انجام دهید و همچنین اگر به سوئیچ‌های واقعی سیسکو دسترسی دارید، می‌توانید نرم افزار GNS3 خود را به آن سوئیچ‌ها متصل نمایید. و آنها را در شبیه سازی‌های خود به کار گیرید.

به طور خلاصه، اگر شما در حال طراحی یک شبکه جدید برای تجارت خود هستید، یا اگر برای صدور گواهینامه سیسکو آماده می‌شوید، GNS3 می‌تواند یک ابزار مفید برای شما باشد، و به شما در ساخت مهارت‌ها و دانش‌تان کمک کند و در عین حال در هزینه‌های شما از هر آنچه که فکر می‌کنید بیشتر کاهش دهد.

چگونه IOU را بر روی gns3 نصب کنیم؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه چگونگی نصب را توضیح دهیم باید بگویم:

(IOU Devices) را باز کرده و سپس روی دکمه (New) کلیک کنید؛ تا لایه 2 و لایه 3 سوئیچ اضافه شوند. پس از انجام این کار، پنجره (Server Type) روبروی شما باز می‌شود، و سپس گزینه Run this IOU) (device را از قسمت (GNS3 VM) انتخاب کرده و بر روی (Next) کلیک کنید. نام لایه سوئیچ 2 را که می‌خواهید اضافه کنید وارد کنید و سپس روی قسم شروع به کار مرورگر کلیک کنید. در ادامه قسمت (Type)، لایه (Switch) را مشخص کنید.

در ادامه باید اضافه کرد که، می‌توانید با طراحی توپولوژی شبکه در GNS3 تجربه کسب کنید یا همچنین می‌توانید از تصاویر IOS دستگاه‌های واقعی سیسکو استفاده کنید. با افزودن دستگاه‌های IOU به پروژه شبکه خود، شما می‌توانید از کلیدهای لایه 2 سیسکو و سوئیچ لایه 3 نیز استفاده کنید.

نحوه افزودن IOU بر روی سرور GNS3:

به راحتی می‌توانید از IOS واقعی سوئیچ سیسکو در برنامه GNS3 استفاده کنید. اما به منظور استفاده کامل از سوئیچ‌هایی که اضافه می‌کنید. شما باید از IOU (IOS) در Linux)/(Unix استفاده نماید.

نحوه افزودن و اجرای تصاویر IOU در سرور GNS3:

 • پس از داشتن ابزارهای لازم، اولین کاری که باید انجام دهید نصب GNS3 است.
 • پس از اجرای برنامه VMware Workstation، روی دکمه import کلیک کنید تا پرونده GNS3 به ماشین مجازی اضافه شود.
 • لطفاً هنگام وارد کردن پرونده GNS3 (OVA) صبر کنید.
 • پس از اینکه یک بار GNS3 (OVA) به ماشین مجازی اضافه شد، حالا VM را اجرا کنید.
 • سپس اولین نما از بوت سرورGnS3 VM  مقابل شما ظاهر می‌شود.
 • سرور GNS3 را روشن نمایید.
 • آدرس IP سرور را یادداشت کرده و کلید Enter را در گزینه OK فشار دهید؛ تا به تنظیمات پیشرفته بروید.
 • در گزینهShell  (یک کنسول را باز کنید) Enter را فشار دهید.
 • برای بارگذاری تصویر IOU در سرور GNS3 به یک پرونده مجوز نیاز دارید. از آنجا که توزیع تصاویر IOU ممنوع است، ما برخی از نکات را در طی فرآیند انسداد پنهان کرده‌ایم.

نکته: برای بررسی وجود پرونده مجوز در پوشه ریشه سرور GNS3، دستورات لازم را اجرا کنید. اگر پرونده مجوز وجود ندارد، به مرحله بعدی بروید.

 • برای دسترسی به پوشه ریشه GNS3، برنامه WinSCP را باز کنید، آدرس IP سرور را تایپ کنید، GNS3 را در نام کاربری و رمزعبور تایپ کنید و روی Lgin کلیک کنید.
 • روی دکمه Yes در قسمت هشدار امنیتی برنامه WinSCP کلیک کنید.
 • پرونده (CiscoIOUkeygen.py) را در پوشه / home / gns3 / root برده و قرار دهید.
 • برای تکمیل مراحل، روی دکمه OK کلیک کنید.
 • پس از کپی کردن (CiscoIOUKeygen.py) در پوشه ریشه GNS3، به مرحله بعدی بروید.
 • با اجرای دستور (python3 CiscoIOUKeygen.py)، دستور GNS3 را اجرا کنید، سپس شماره پروانه تولید شده را به پرونده iourc.txt اضافه کنید.
 • یک سند متنی به نام (iourc.txt) در دسک تاپ خود ایجاد کنید، سپس مجوز را بنویسید و پرونده را ذخیره کنید.
 • فایل iourc.txt را که ایجاد کرده‌اید؛ در محلی که GNS3 را نصب کرده اید کپی کنید.
 • پس از اجرای GNS3، Local GNS3 را انتخاب کرده و گزینه next را بزنید.
 • در صفحه بعد،VMware  (توصیه) را انتخاب کنید، تا در این مرحله ادامه پیدا کند و به طور خودکار به سرور GNS3 متصل شود.
 • به سرور GNS3 متصل شوید.
 • پیش از افزودن تصویر IOU در سرور GNS3، پنجره add vitual machines را ببندید.
 • 22. برای تکمیل مراحل صدور مجوز، روی ویرایش تنظیمات کلیک کنید.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شود، IOS را در UNIX انتخاب کنید و روی مرور کلیک کنید تا پرونده iourc در پنجره سمت راست اضافه شود.
 • فایل iourc.txt را که کپی کرده‌اید را در محل سرور GNS3 انتخاب کنید و روی دکمه باز کلیک کنید.
 • پس از افزودن پرونده iorc، روی گزینه کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.
 • روی دستگاه‌های IOU کلیک کنید و سپس روی دکمه جدید کلیک کنید تا سوئیچ لایه 2 و لایه 3 اضافه شود.
 • در پنجره نوع سرور باز شده، گزینه Run this IOU device را از گزینه GNS3 VM انتخاب کرده و گزینه next را بزنید.
 • نام سوئیچ لایه 2 را که می‌خواهید اضافه کنید وارد کنید. و سپس مرور را کلیک کنید. در قسمت type، لایه سوئیچ را مشخص کنید.
 • تصویر سوئیچ لایه 2 را انتخاب و اضافه کنید.
 • پس از افزودن سوئیچ لایه 2. روی پایان کلیک کنید.
 • هنگامی که سوئیچ لایه 2 را مانند تصویر زیر با موفقیت اضافه کردید. با کلیک مجدد روی دکمه جدید، یک سوییچ لایه 3 اضافه کنید.
 • در پنجره نوع سرور روی next کلیک کنید.
 • نام سوئیچ لایه 3 را تایپ کنید و نوع آن را مشخص کنید. سپس بر روی دکمه مرور کلیک کنید تا تصویر IOS اضافه شود.
 • بارگذاری لایه 3 به سرور GNS3 تغییر دهید.
 • برای بارگذاری تصویر روی سرور، روی پایان کلیک کنید.
 • پس از افزودن کلید 3 لایه، پنجره الگوهای دستگاه IOU را ببندید.
 • لایه‌های 2 و لایه 3 را به فضای کاری GNS3 اضافه کرده و آنها را اجرا کنید.
 • در پنجره کنسول سوئیچ لایه 2، با ایجاد یک VLAN به عنوان مثال، عملکرد دستگاه را آزمایش کنید.
 • وقتی دستور show vlan را روی کلید لایه 2 اجرا می‌کنید. می‌بینید که VLAN جدید ایجاد شده است.

جمع بندی

به طور خلاصه، اجرای تصاویر IOU IOS بر روی سرور GNS3 کارآمدتر است. استفاده از این تصاویر برای مطالعه امتحانات CCNP یا CCIE یکی از نیازهای اصلی است. در نهایت با طی کردن تمامی مراحل ذکر شده در بالا شما می‌توانید  IOUرا روی سرور GNS3  نصب کنید. امیدواریم مقاله آموزش نصب GNS3 و IOU سیسکو به شما در نصب این نرم افزار کمک کند.