* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

آموزش ورود به تنظیمات مودم Adsl

آموزش ورود به تنظیمات مودم Adsl

امروزه با وجود گسترش بسته های اینترنت همراه، هنوز هم بسیاری از مردم از اینترنت ثابت و مودم های Adsl استفاده می کنند. یکی از مهم ترین دلایل آن ارزان و به صرفه بودن اینترنت ثابت نسبت به همراه است. علاوه بر این کیفیت آن نیز نسبت به گذشته بهبود زیادی یافته است. اولین گام جهت استفاده از اینترنت ثابت، البته پس از سفارش آن، خرید یک مودم Adsl و تنظیم آن است.

اگر مودمتان را به تازگی خریداری کرده اید و یا یا اینکه قصد دارید مودم‌ قدیمی خود را به یک خانه‌ جدید منتقل کنید، حتما جهت استفاده از اینترنت نیاز به کانفیگ (Configuration) مودم دارید. اولین اقدام برای انجام این کار ورود به تنظیمات مودم Adsl است که در ادامه قصد داریم آن را به شما آموزش دهیم.

قبل از کانفیگ، مودم خود را ریست کنید

اگر اولین بار است که قصد دارید مودم خود را تنظیم کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا مودم خود را یک بار ریست کنید. این کار ممکن است در مودم های مختلف، اندکی تفاوت داشته باشد. در برخی از مودم ها دکمه ریست به صورت مجزا تعبیه شده است که می بایست آن‌ را به ‌مدت ۸ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید. در برخی دیگر در پشت یا کنار مودم یک حفره‌ کوچک وجود دارد که باید یک سوزن، خودکار یا هر وسیله نوک تیز را به مدت ۸ تا ۱۵ ثانیه روی دکمه‌ کوچکی که در انتهای حفره قرار داردريال فشار دهید.

در ادامه چگونگی ورود به صفحه تنظیمات مودم را شرح می دهیم.

در اولین گام شما باید با استفاده از کابل لن (LAN) که در بسته بندی مودم وجود دارد، مودم را به پورت کامپیوتر یا لپ تاپ خود وصل نمایید و سپس برای ورود به صفحه تنظیمات مودم، باید مرورگر خود را باز کنبد و آی‌ پی (IP) مودم را در آن وارد کنید. در تصویر زیر می توانید یک کابل LAN را مشاهده کنید.

قبل از کانفیگ، مودم خود را ریست کنید
قبل از کانفیگ، مودم خود را ریست کنید

نحوه پیدا کردن آدرس IP مودم

توجه داشته باشید که آدرس IP در برند‌های مختلف مودم متفاوت است. البته IP بیشتر مودم ها ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ می باشد، با این حال ممکن است مودم شما، IP دیگری مانند ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ داشته باشد.

آدرس IP مودم معمولا در دفترچه راهنما و یا جعبه آن نوشته شده است و حتی از طریق جستجو در اینترنت نیز می توانید آن را پیدا کنید. البته می توانید آن را از طریق کامپیوتر خود نیز به دست آورید.

برای اینکه آدرس IP مودم خود را پیدا کنید،  می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • در منوی استارت سیستم عامل ویندوز Run را اجرا نمایید و یا می توانید برای سرعت عمل بیشتر کلید ترکیبی  win+R  را بزنید. توجه داشته باشید کلید win  همان کلید داری نماد ویندوز روی صفحه کلید است.
نحوه پیدا کردن آدرس IP مودم
نحوه پیدا کردن آدرس IP مودم
  • در منوی Run، عبارت cmd را وارد نمایید و کلید اینتر را بزنید. تا صفحه دستورات ویندوز باز شود.
  • توجه داشته باشید که در منوی استارت به صورت مستقیم نیز می توانید به cmd دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است که در این قسمت عبارت command prompt را وارد نمایید.
command prompt
command prompt
  • پس از باز شدن صفحه‌ دستورات، عبارت ipconfig را وارد نمایید و سپس کلید Enter را بزنید.
ipconfig
ipconfig
  • آدرس نوشته شده در مقابل عبارت Default Gateway همان آدرس مودم شما می باشد.

نکته: توجه داشته باشید که اگر با استفاده از وای ‌فای (Wi-Fi) به مودم وصل شده اید، در قسمت Wireless LAN adapter Wi-Fi و اگر از طریق کابل به مودم متصل باشید در قسمت Ethernet adapter Ethernet و در برابر Default Gateway آدرس IP مودم شما نوشته شده است.

پس از پایان مراحل بالا، باید آدرس IP مودم خود را کپی کنید و در مرورگر خود وارد نمایید.

 

روش ورود به صفحه تنظیمات مودم

وارد کردن IP مودم

پس از اینکه آدرس IP خود را به دست آوردید، می توانید به صفحه تنظیمات مودم خود وارد شوید، برای این کار باید از مرورگر اینترنت خود مانند گوگل کروم، فایر فاکس، اینترنت اکسپلورر و غیره استفاده کنید. مرورگر را باز کرده و مشابه تصویر زیر آدرس IP مودم خود مانند 192.168.1.1 را وارد کنید و کلید Enter را از صفحه کلید خود بزنید.

وارد کردن نام کاربری و رمز عبور

در این مرحله باید نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) که در پشت مودم و یا دفترچه راهنمای آن نوشته شده است را وارد کنید. شایان ذکر است که در بیشتر مودم ها، به صورت پیش فرض هم برای نام کاربری و هم رمز عبور، واژه admin انتخاب شده است. البته پس از وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم، می توانید آن را تغییر دهید.

اکنون کافی است admin (یا هر عبارتی که برای آنها انتخاب شده است) را در دو کادر خالی وارد کنید و سپس بر روی گزینه Login فشار دهید. پس از اینکه نام کاربری و رمز عبور را وارد کردید به صفحه تنظیمات مودم هدایت خواهید شد و می توانید کانفیگ مورد نظر خود را روی مودم اعمال کنید.

سخن پایانی 

ما در سایت فروش آنلاین تجهیزات شبکه ایلیسکو سعی نمودیم تا تآموزش ورود به تنظیمات مودم Adsl به صورت کاملا ساده برای شما شرح دهیم. اگر در این زمنیه به مشکلی برخوردید حتما در قسمت کامنت با ما درمیان بگذارید.