* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات

آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات

اینترنت برای تحقیقات آموزشی در موسسات آموزش عالی بسیار ضروری است. که در آن هزینه پهنای باند اینترنت برای این نهادها گران ‌تر می‌ شود. برخی از موسسات دانشگاهی نمی‌ توانند هزینه یک پهنای باند بزرگ‌ را پرداخت کنند. در نتیجه کاربران را محدود به پهنای باند پایین برای انجام کار تحصیلی خود می‌ کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا دقیق تر آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات را بررسی نماییم.

پهنای باند، حجم مصرفی و واژه هایی مثل این ها در گذشته فقط از زبان متخصصین شنیده می شد اما امروزه شاید خیلی از افراد عمومی جامعه نیز با این مفاهیم سر و کار داشته باشند و علاقه مند به دانستن تخصصی این موارد و روش هایی برای بهینه سازی سرعت و هزینه هستند. به همین منظور به تهیه آموزشی جهت کنترل پهنای باند و حجم مصرفی کاربران به وسیله سرویس هات اسپات پرداختیم.

ابتدا مفاهیم عمومی را برای آن دسته از کاربرانی که معنای دقیق این مفاهیم را نمی دانند شرح خواهیم داد. پس باما تا انتهای آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات همراه باشید.

پهنای باند چیست ؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که پهنای باند را با سرعت اینترنت یکسان می دانید باید بگویم سخت در اشتباهید!

به میزان ترافیکی که می تواند از طریق تجهیزات ارتباطی مثل سیم ، فیبر نوری و … توسط سایت ها، کابران و اینترنت منتقل گردد ، پهنای باند گفته می شوند. برای درک بهتر مفهوم پهنای باند اتوبانی را در نظر بگیرید که دو لاین برای عبور خودروها قرار داده است به عبارتی در هر لحظا نهایتا دو خودرو امکان عبور دارند ولی در اتوبانی با چهار لاین به طور همزمان چهار خودرو امکان حرکت را دارند. پس اتوبان دوم پهنای باند بیشتری دارد.

 

حجم مصرفی اینترنت چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

به میزان استفاده ای که کاربران از اینترنت دارند ، حجم مصرفی می گویند. که این حجم مصرفی اینترنت شامل مواردی که دانلود یا آپلود کرده اند می گردد. حجم مصرفی اینترنت را بر اساس مگابایت اندازه گیری می کنند.

 

سرویس هات اسپات چیست ؟

همه ما انتظار داریم که هر زمان قادر باشیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم. در هیچ کجا این واقعیت بیشتر از هتل‌ها نیست. مسافران به طور گسترده ای به برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اینترنت به جای خدمات تلفن سنتی تکیه می‌کنند. امروزه در خیلی از مکان های عمومی از جمله فرودگاه ها ، فروشگاه ها ، رستوران ها ، هتل ها و … با استفاده از تجهیز کردن خود به سرویس هات اسپات ، آن مکان را به مکانی جهت دسترسی به اینترنت با استفاده وای فای تبدیل می کنند.

بررسی ها  نشان داد که WiFi در هنگام رزرو هتل برای اقامت، دومین اولویت را دارد و 80 درصد از مسافران گفتند که WiFi با سرعت های بالا باعث می شود یک برند هتل جذاب تر شود. با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که سرویس WiFi شما فقط به همان اندازه سرویس اینترنتی است که از آن پشتیبانی می کند. و صاحبان هتل و مدیران باید توجه بیشتری به سرعت و در دسترس بودن اینترنت با سرعت مطلوب مهمان خود داشته باشند.

هات اسپات با استفاده از دستگاهی به نام اکسس پوینت ساخته می‌شود. که معمولا هات اسپات و اکسس پوینت را یکسان قرار می دهند. و در دستگاه های جدید اکسس پوینت و روتر در یک دستگاه ادغام شده اند. اکسس پوینت ها با استفاده از روتری که به آن متصل است اتصالات اینترنت را برای دستگاه های دیگر برقرار می کند. هم چنین اکسس پوینت از انواع مختلفی از دستگاه ها پشتیبانی می کند.

هات اسپات ها امکان استفاده در مکان های مختلف اعم از مکان های عمومی و مکان های خصوصی را دارد.

یک اکسس پوینت معمولا دستگاهی است که به یک روتر یا یک گیت وی که به اینترنت دسترسی دارد متصل شده است.

حال که با مفاهیم اولیه این مبحث آشنا شدید به سراغ آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات بپردازیم.

 

برای اتصال به اینترنت از راه های مختلفی وجود دارند که عبارتند از

  • Vpn
  • Pppoe
  • Hotspot

 

در این مبحث از آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات به توضیح روش هات اسپات می پردازیم. هات اسپات روشی است که کابر را به وای فای متصل می کند.

 

آموزش راه اندازی سرویس هات اسپات  (Hot Spot)

1. اتصال روتر به اینترنت

اتصال روتر به اینترنت
اتصال روتر به اینترنت

ابتدا از اتصال روتر به اینترنت مطمئن شوید. برای اطمینان از اتصال روتر به اینترنت از دستور ping در new terminal استفاده کنید.

 

2. تنظیمات HotSpot

تنظیمات HotSpot
تنظیمات HotSpot

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ، برای انجام تنظیمات HotSpot، از قسمت IP گزینه Hotspot را انتخاب کرده و در تب Servers گزینه Hotspot Setup را انتخاب نمایید.

قبل از هر کاری اینترفیسی که می‌خواهید سرویس هات اسپات برروی آن راه‌اندازی شود را انتخاب کنید. لازم است از صحت منطبق بودن IP نمایش داده شده با ether انتخاب شده ، مطمئن شوید.

 

3. رنج IP آدرس‌های اینترفیسی

در این مرحله رنج IP آدرس‌های اینترفیسی انتخابی در مرحله قبل ، نشان داده می‌شود. در این جا گزینه Masquerede Network به صورت پیش فرض فعال است. بعد از تکمیل مراحل نصب می توانید این گزینه را غیر فعال و گزینه Next را کلیک کنید.

رنج IP آدرس‌های اینترفیسی
رنج IP آدرس‌های اینترفیسی

4. تعیین محدوده رنج IP 

تعیین محدوده رنج IP 
تعیین محدوده رنج IP

در این مرحله می توانید برای کاربران محدوده رنج IP تعیین کنید. در این صورت کاربران می توانند فقط در این رنج IP فعالیت کنند.

به عنوان مثال رنج IPهای کشور ایران را قرار دهید یا …

 

5. فعال گواهی ssl

فعال گواهی ssl
فعال گواهی ssl

در این مرحله یک گواهی ssl را نیز فعال کنید. گواهی ssl که سرنام کلمات Secure Sockets Layer است جهت امنیت اطلاعات خصوصی به کار می رود. Ssl ارتباط مطمئنی را بین یک کاربر و سرور ایجاد می کند.

 

6. تعیین IP میل سرور

تعیین IP میل سرور
تعیین IP میل سرور

در این گام از کنترل به وسیله هات اسپات ، می توانید IP میل سرور خود را تعیین کنید. و اگر میل سرور ندارید روی next کلیک کنید.

 

7. تعیین IP آدرس DNS Server ها 

تعیین IP آدرس DNS Server ها 
تعیین IP آدرس DNS Server ها

در این مرحله IP آدرس DNS Server ها را مشخص می کنید. لازم به ذکر است IP مربوط به کاربرانی است که از هات اسپات استفاده می کنند.

 

8. تغییر نام سرور هات اسپات

تغییر نام سرور هات اسپات
تغییر نام سرور هات اسپات

در این مرحله می بایست یک نام دلخواه که نشان دهنده سرور هات اسپات شما است را تعیین کنید.

در اینجا نام دامین nooran.mikrotik را در نظر گرفته ایم. پس از اتمام مراحل نصب هات اسپات با مشخص کردن این نام در address bar مرورگر صفحه لاگین هات اسپات نمایش داده می‌شود.

 

9. انتخاب user name و password برای ادمین هات اسپات

انتخاب user name و password برای ادمین هات اسپات
انتخاب user name و password برای ادمین هات اسپات

در این مرحله user name و password برای ادمین هات اسپات تعیین می گردد. به صورت پیش فرض نام کاربری، admin و رمز عبور بلانک (بدون رمز عبور) تعریف شده است. می‌توانید این نام کاربری و رمز عبور را به صورت دلخواه تغییر دهید.

 

با مشاهده تصویر بالا هات اسپات شما به درستی نصب شده است.

بعد از اینکه هات اسپات را به صورت کامل نصب کردید می بایست کاربران هات اسپاتی (با توجه به level لایسنس میکروتیک خود) تعریف کنید.

برای تعریف کاربران هات اسپاتی به تب یوزر بروید و ابتدا سرور هات اسپات موردنظر را انتخاب کنید و یک user name  و password برای کاربر مورد نظر تعیین کنید. می توانید این مراحل را به ازای هر تعداد کاربری که مد نظر دارید تکرار کنید.

 

نکات مهم برای آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات را فراموش نکنید

نکته : سرویس هات اسپات توسط المان های  IP Address ، MAC Address  و یا نام کاربری امکان کنترل پهنای باند و میزان مصرف کاربران را برای ما فراهم میکند. همچنین با ارائه گزارش های روزانه و ماهانه ، در بهینه سازی میزان مصرف اینترنت اماکن عمومی ، شرکت ، ادارات و سازمان ها ما را یاری میکند .

روتر میکروتیک

سازمان ها و اماکن عمومی جهت کنترل و مدیریت نحوه دسترسی کاربرانشان به اینترنت می بایست از دستگاه های جانبی استفاده کنند. یکی از محبوب ترین دستگاه های جانبی روترهای میکروتیک و استفاده از نرم افزارهای محدود کننده کنترل پهنای باند می باشد.

 

راه اندازی هات اسپات توسط میکروتیک

راه اندازی هات اسپات توسط میکروتیک
راه اندازی هات اسپات توسط میکروتیک

سرویس هات اسپات به صورت پیش فرض بر روی تمامی روترهای میکروتیک وجود دارد و برای راه اندازی هات اسپات نیازی به بسته جانبی نیست.

تعداد کاربران همزمان در هات اسپات میکروتیک را ( HotSpot active users) نسخه لایسنس میکروتیک مورد استفاده تعیین میکند که در جدول بالا مشاهده می کنید.

مدیریت userها در هات اسپات میکروتیک به صورت انجام می پذیرد که عبارتند از :

  • لوکال بر روی خود روتربرد
  • با اتصال روتر برد به یک radius server

در مقالات بعدی ما با عنوان راه اندازی هات اسپات با نرم افزار ها می توانید اطلاعات تکمیلی بیشتری در این رابطه کسب کنید.

امیدواریم آموزش کنترل پهنای باند و حجم مصرفی با سرویس هات اسپات مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و در کارهای خود از آن استفاده کنید در صورت وجود ابهام یا سوال ، می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید و از پاسخ کارشناسان ما بهره مند شوید.