* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

تغییرات مراکز داده که سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد

تغییرات مراکز داده که سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد

مراکز داده در سال های اخیر پیشرفت‌ چشمگیری داشته اند و طراحی، پیاده سازی و نگهداری از مراکز داده امروزی بسیار پیچیده، دشوار و هزینه ‌بر شده است. انجام پردازش با استفاده از سرورهای قدرتمند و بهره‌مندی از نرم افزارها و الگوریتم های پیچیده و تجهیزات خنک سازی پیشرفته باعث شده است که مراکز داده بدون هیچ مشکلی به درخواست‌ های رو افزون کاربران پاسخ دهند. علاوه بر این، مراکز داده با ارائه خدمات مختلف به کسب و کارهای نوپا و شرکت ‌های کوچک و متوسط، دسترسی به منابع محاسباتی و ذخیره‌ سازی را به ارزان ترین و ساده ‌ترین شکل امکان ‌پذیر کرده ‌اند.

به ‌روز‌ رسانی ‌های مداوم و به‌کارگیری جدیدترین تکنولوژیی ها در مراکز داده ضروری است، چرا که تنها یک مرکز داده مدرن می تواند نیازهای روز کسب ‌و کارها و سازمان ‌ها را تامین کند. از این رو، کارشناسان شبکه و مرکز داده و همچنین تامین کنندگان و سرمایه‌گذاران این حوزه را وادار می کند که به ‌دنبال راهکارهای مناسب تر و جدید تر برای استفاده بهینه از مرکز داده خود باشند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به معرفی برخی از مهم ترین تغییراتی بپردازیم که برای مراکز داده در سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد.

1- استفاده از راه حل های مبتنی بر 5G افزایش می یابد

استفاده از راه حل های مبتنی بر 5G افزایش می یابد

تصور کنید در 25 سال پیش، یک بزرگراه 4 خطه به یک شهر بزرگ ساخته شده است. در آن زمان ماشین های زیادی وجود نداشت، به طور کلی مردم خوشحال هستند و ترافیک به خوبی حرکت می کند. به سرعت به امروز منتقل می شوید که ماشین های بیشتری وجود دارد ، اما هیچ کس مسیرهای بیشتری را قرار نمی دهد. به همین سادگی ممکن است این اتفاق در شبکه های تلفن همراه و اینترنت نیز رخ دهد.

گزارش سیسکو موبایل نشان می دهد که در سال 2016، شبکه 4G حدود 69 درصد از کل ترافیک تلفن همراه را به خود اختصاص است که از رشد دیگر شبکه ها بیشتر است و انتظار می رود تا سال 2021 به 79 درصد از کل ترافیک داده های تلفن همراه برسد.

به همین دلیل است که پیش بینی می شود، اتصال 5G با پهنای باند بسیار بالا (100 مگا بیت بر ثانیه) و تاخیر بسیار کم (1 میلی ثانیه)، حجم ترافیک بسیار بالایی ایجاد کند. اساسا، 5G فناوری انتقال جدیدی است که می تواند ترافیک بیشتری را با سرعت بیشتر و خطای کمتر منتقل کند. همچنین 5G امکان پشتیبانی از میلیون ها دستگاه در هر متر مربع را فراهم می کند و به حسگرهای راه دور اجازه می دهد تا به صورت بلادرنگ دستگاه های متصل را به روز رسانی کنند. انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۰، فناوری 5G تبدیل به یک استاندارد شود.

مراکز داده با سرعت به سمت محاسبات لبه پیش می‌ روند. این تغییر جهت نه فقط به دلیل مفید بودن محاسبات لبه، بلکه به دلیل سودآور بودن این فناوری است. برای اهدافی مانند محاسبات لبه (Edge computing) و اینترنت اشیا (IoT، مخفف Internet of Things)، استفاده از 5G یک ضرورت است. اینترنت اشیا در بسیاری از موارد نیاز به اتصال فوری با تاخیر اندک دارد و پردازش و دریافت نتایج با تاخیر مشکل ایجاد می کند. استفاده از 5G برای هر شرکتی که بخواهد محاسبات لبه‌ را به صورت موفق در کسب و کار خود گسترش دهد، ضروری است.

 

2- بهره گیری از محاسبات لبه گسترش پیدا می کند

بهره گیری از محاسبات لبه گسترش پیدا می کند

محاسبات یا رایانش لبه یک نوع معماری فناوری است که بخش پردازش اصلی را به محل خاصی منتقل می کند که به آن نیاز دارید. در این تکنولوژیی معمولا پردازش در لبه های شبکه انجام می شود. به این ترتیب امکان جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها «در محل» به جای انتقال داده ها به ابر متمرکز برای پردازش، فراهم می شود. پردازش لبه امکان استفاده از حداکثر بهره وری عملیاتی، بهبود عملکرد و ایمنی را فراهم می کند و خرابی را تا میزان زیادی کاهش می دهد. با توجه به موارد گفته شده، پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰ استفاده از پردازش لبه افزایش یابد.

محاسبات لبه بر پایه تکنولوژی های نوین ایجاد شده اند و انتظار می ‌رود در سال‌ های آینده استفاده از آنها به طرز چشمگیری افزایش یابد. سرمایه ‌گذاران زیادی نیز آمادگی خود برای سرمایه‌ گذاری روی این فناوری اعلام کرده اند. محاسبات لبه هزینه‌ ها را کاهش می ‌دهد، چرا که سبب می شود تا داده ‌های کمتری را انتقال دهیم. از آنجا که حجم داده‌ ها به صورت روزانه در حال افزایش است، در نتیجه استفاده از این فناوری حیاتی به نظر می رسد.

امروزه بسیاری از شرکت ها جهت ارائه سرویس های خود به اینترنت اشیا نیاز دارند، به همین دلیل، نیاز دارید تا در معماری شبکه خود تغییراتی ایجاد کنید. وجود شبکه متمرکز برای استفاده از محاسبات ابری ضروری است. این نوع شبکه جهت پیاده سازس تجهیزات اینترنت اشیا بسیار مناسب است؛ به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها به سمت محاسبات لبه روی آورده اند.

 

3- داده‌ ها با سرعت بیشتری رشد می کنند

داده‌ ها با سرعت بیشتری رشد می کنند

کارشناسان پیش بینی می کنند، سرعت رشد داده ها در سال 2020 به شدت افزایش می یابد. ظهور فناوری های جدید سبب تولید داده های بسیار بیشتری شده است که روش ذخیره‌ سازی، مدیریت و انتقال داده ‌ها را تغییر داده است. به همین دلیل گمان می رود، در این زمینه تعداد زیادی از مراکز داده با چالش روبرو شوند. به عنوان مثال، تکنولوژیی ‌های ماشین به ماشین (M2M) حجم عظیمی‌ از داده ‌ها توليد می ‌کنند که هزینه پردازش و انتقال آنها را افزایش می دهد.

هر چه مجموعه داده ‌ها بزرگ ‌تر می‌ شوند، نیازهای شبکه برای تجزیه و تحلیل آنها و استفاده از الگوریتم ‌های هوشمند جهت سرعت بخشیدن در پردازش داده‌ ها بیشتر می ‌شود. این روزها درباره نقش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در استخراج داده ها و اطلاعات ارزشمند موجود در مجموعه داده های بزرگ، صحبت های زیادی می شود. احتمالا در این زمینه در سال 2020 نیز پیشرفت های زیادی ایجاد خواهد شد.

هر چه حجم داده‌ ها بیشتر می شود، انتقال آنها نیز دشوارتر می گردد. به عنوان مثال، پردازش محلی داده ها در صورت امکان،‌ می تواند به عنوان یک راهکار استفاده شود. استقرار بخش های کوچک پردازشی در مجاورت دستگاه های اینترنت اشیا از اتلاف پهنای باند برای ارسال و پردازش اطلاعات جلوگیری می کند.

 

4- حجم زیادی از ترافیک مراکز داده روی ابر متمرکز می شود

حجم زیادی از ترافیک مراکز داده روی ابر متمرکز می شود

انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ حجم زیادی از ترافیک مراکز داده روی ابر (Cloud) متمرکز شود. این موضوع تا میزان زیادی به دلیل رشد خدمات رایانش ابری مانند وب ‌سرویس‌ های آمازون یا خدمات وب آمازون (Amazon Web Services) یا به اختصار AWS، سکوی ابری گوگل (Google Cloud Platform) و مایکروسافت اَژور (Microsoft Azure) است. پیاده سازی این سرویس ها به صورت ترکیبی از ابرهای خصوصی، عمومی و ترکیبی خواهد بود.

با توجه به اینکه بیشتر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و غیره، خدمات خود را بر بستر ابر ارائه می دهند، می توان نتیجه گرفت معماری مراکز داده به سرویس های ابری پیش خواهد رفت و و در بسیاری از موارد ابر به شبکه و شبکه به ابر تبدیل می شود.

 

5- مصرف انرژی مراکز داده افزایش می یابد

در سال 2020، مصرف انرژی توسط مراکز داده همچنان روند صعودی خواهد داشت و فشار وارده بر زیرساخت‌های انرژی افزایش خواهد یافت. بنابراین، جبران افزایش مصرف انرژی، اهمیت زیادی پیدا می کند. که برای جبران آن باید به افزایش بهره ‌وری نیز توجه شود. علاوه بر این، یکی از مهم ترین چالش هایی که در این زمینه به وجود می آید، افزایش انتشار کربن است.

 

6- در بسیاری از مراکز داده تولید برق به صورت محلی انجام می شود

تغییرات آب و هوایی، روش های تولید و تامین انرژیی مورد نیاز مراکز داده را با چالش های جدیدی روبرو کرده است. یکی از چالش های فعالان این صنعت در سال 2020، یافتن راهی برای غلبه بر این چالش ها می باشد.

در سال های اخیر تاثیر تغییرات آب و هوایی آشکارتر شده است. وقوع حوادث آتش ‌سوزی مختلف از نشانه های گرم‌ تر شدن هوای زمین دانست. علاوه بر خطرات زیست محیطی، هزینه ها و مشکلات جهانی انتقال انرژی، صاحبان مراکز داده را ترغیب کرده است تا از راهکارهای تولید و توزیع انرژیی محلی استفاده کنند.

صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها تنها عامل ترغیب مراکز داده به استفاده از انرژی مستقر در محل نیست. دسترس پذیری بیشتر و سرعت عرضه به بازار از جمله مسائلی است که باید به آن توجه کرد. تولید برق به صورت محلی موضوعی است که می تواند در آینده به صورت فراگیر مورد توجه قرار گیرد.

 

7- به روش های تولید انرژی‌ سبز توجه بیشتری می شود

به روش های تولید انرژی‌ سبز مانند امواج دریا، انرژی خورشیدی، بادی و غیره برای تامین انرژی مورد نیاز مراکز داده توجه بیشتری خواهد شد. علاوه بر این، دستورالعمل‌ های سازمانی برای تغییر سیاست های مراکز داده به سمت انرژی سبز، راه دسترسی به منابع انرژی جدید را هموار می کند. از این رو، پیش بینی می شود در سال 2020، بسیاری از شرکت ها سعی کنند یکی از راه های تولید انرژی پاک را در مراکز داده خود اجرا کنند و دستیابی به انرژی ‌های تجدید ‌پذیر در جایی که امکان پیاده‌ سازی آن وجود دارد، به یک اولویت برای آنها تبدیل می شود.

 

8- مراکز داده در مقیاس بزرگ ایجاد می شوند

مرکز داده با مقیاس بزرگ (Hyperscale)، به مراکز داده‌ای گفته می شود که چند هزار سرور دارند و در فضای بسیار بزرگی احداث می شوند. به دلیل افزایش تقاضا برای سرویس ‌های ابری و شبکه ‌های اجتماعی نیاز به مراکز داده در مقیاس بزرگ نیز بیشتر شده است و بسیاری از سازمان ها به ویژه شرکت ‌های بزرگ مانند گوگل، آمازون، فیسبوک سرمایه‌ گذاری بیشتری در این زمینه انجام می دهند. از امکانات این مراکز داده جهت مدیریت حجم بالای داده‌ های تولید شده توسط خدمات مجازی و تجزیه و تحلیل آنها استفاده ‌می‌ شود.

 

9- از فناوری ‌های سرمایشی جدید استفاده می شود

مراکز داده برای تامین نیازهای خنک سازی خود به تاسیسات سرمایشی نیاز دارند و با توجه به اینکه درصد زیادی از مصرف انرژی مراکز داده به این تجهیزات اختصاص می یابد، سرمایه گذاری زیادی در این حوزه انجام می شود تا روش های کارامدتر و کم هزینه تر در اختیار سازمان ‌ها قرار گیرد. از آنجا که همواره الگوریتم ها پیچیده تر و درخواست ها بیشتر می شوند، نیاز به سخت افزار و پردازنده های قدرتمند سبب تولید گرمای بیشتر می شود که تجهیزات سرمایشی قدیمی نمی‌ توانند به خوبی این نیازها را برطرف کنند، به همین دلیل سازمان‌ ها مجبور هستند برای رفع نیازهای سرمایشی مرکز داده خود از روش ها و ابزارهای جدید استفاده کنند.

کارشناسان حوزه تاسیسات سرمایشی موفق به ابداع سیستم های جدید و مقرون به صرفه ای شده ‌اند که برخواسته از روش های ابتکاری است. به عنوان مثال، راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به سازمان‌ ها اجازه می دهد تا از سامانه های هوشمند برای پیگیری وضعیت هوای درون رک ‌ها و دیگر بخش های مرکز داده خود بهره ببرند. همچنین، سیستم های خنک کننده مایع نیز به تدریج راه خود را به درون مراکز داده باز کرده ‌اند و با استقبال خوبی نیز از سمت شرکت ‌ها روبرو شده‌ اند.

 

10- از روش های هوشمند برای نظارت بر عملکرد مرکز داده استفاده می شود

برای سازمان ‌هایی که اقدام به پیاده سازی مراکز داده خصوصی کرده اند، میزان کنترل و دید پذیری اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل سعی دارند به بهترین شکل به آن دسترسی داشته باشند. همچنین، ارائه ‌دهندگان سرویس های ابر عمو‌می ‌و مراکز داده اشتراکی (Colocation) سعی می ‌کنند انعطاف ‌پذیری بیشتری در ارائه خدمات به مشتریان ارایه دهند. یکی دیگر از چالش های مراکز داده امروزی، کنترل داده‌ های بلادرنگ است که به سادگی امکان پذیر نیست. امروزه برای رفع نیازهای فوق از فناوری‌ های نظارت هوشمند استفاده می شود. این فناوری ها به مشتریان توانایی کنترل و نظارت بر سرویس های ابری را می دهند. علاوه بر این، آنها ‌می ‌توانند به صورت کامل از زیرساخت ‌های یک مرکز داده استفاده کنند و کلیه ‌جنبه ‌های مدیریتی خود را داشته باشند.

سخن آخر

امیدواریم مطلب تغییرات مراکز داده که سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد برای شما مفید موثر بوده باشد، همچنین شما می توانید برای خرید مصحولات سیسکو  و میکروتیک از سایت ما ( ilisco ) استفاده نمایید.