* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها

راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب و کارها

شاید تصور کنید ما در عصر محاسبات ابری قرار داریم و در حالی که بسیاری از کسب و کارها برای انجام امور عملیاتی خود به سرویس های مبتنی بر اینترنت روی آورده اند، دیگر استفاده از سرورها منسوخ شده است و خواندن مطلبی با عنوان راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها بیهوده باشد. اما باید بگوییم اشتباه می کنید، سرورها هنوز هم جز جدایی ناپذیری از شبکه داخلی یک سازمان هستند.

سرورها می توانند به ساده سازی شبکه، به ویژه یک شبکه در حال گسترش، کمک کنند. یک شبکه همتا به همتا می تواند برای یک خانه یا مشاغل کوچک مناسب باشد که معمولا شامل چند کامپیوتر، چاپگر، مودم متصل به هم است و جهت به اشتراک گذاری فایل های مختلف کاربرد دارد.

هنگامی که یک شبکه گسترش پیدا می کند، چه از لحاظ تعداد کاربر و یا حجم داده های ذخیره شده، استفاده از سرورها می تواند به مدیریت کارآمد کسب و کار کمک کند. اما انواع مختلفی از سرورها در بازار وجود دارد که ممکن است انتخاب را برای شما مشکل کند. قبل از اینکه سرورهای مورد نیاز خود را انتخاب کنید، باید بدانید آنها چه کاربردی دارند. از سرورها می توان برای ذخیره فایل ها و مدیریت چاپگرها استفاده کرد. همچنین، می توانید از آنها جهت مدیریت کاربران و منابع شبکه خود استفاده کنید.

علاوه بر این، می توانید برای مدیریت وب سایت، ایمیل، پایگاه داده، مدیریت دسترسی از راه دور و دیگر امور شرکت خود از سرور استفاده کنید.

یک سرور می تواند یک کامپیوتر ساده و ارزان قیمت و یا یک سیستم پیچیده با قدرت پردازشی بالا باشد. اگر درک خوبی از نیازهای کسب و کار خود داشته باشید، در انتخاب سرور دچار سردرگمی نمی شوید.

 

سرور چیست؟

به عبارت ساده، سرور (Server) به کامپیوتر یا سیستمی گفته می شود که خدماتی را برای دیگر کامپیوترها یا کاربران فراهم می‌ کند. با اینکه ارائه خدمات گوناگون از طریق نرم افزارهای مختلف انجام می شود،  در دنیای کامپیوتر به کامپیوتر یا سیستمی که این نرم افزارها روی آنها نصب و اجرا شده است، سرور گفته می شود. عبارت سرور از آنجا مصطلح شده است که معمولا سرورها منتظر می مانند تا یک کاربر یا سیستم به آنها درخواست دهد، سپس به درخواست او پاسخ می گویند.

 

معرفی انواع سرور ها از نظر نرم افزاری

در ادامه راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها به معرفی برخی از پرکاربردترین نرم افزارهای وب سرور می پردازیم.

وب سرور (Web server)

اگر قصد راه اندازی یک وب سایت برای شرکت خود دارید، باید از Web server استفاده کنید. این نوع سرورها مخصوص راه اندازی وب سایت طراحی شده اند.

فایل سرور (File server)

جهت اشتراک گذاری فایل های مختلف مانند متن، عکس، ویدیو و غیره در شرکت خود باید اقدام به راه اندازی فایل سرور نمایید.

میل سرور (Mail server)

در صورتی که به بخواهید یک سروی ایمیل سازمانی مخصوص شرکت خود راه اندازی کنید، باید از Mail server استفاده نمایید. شرکت های که حجم ایمیل های دریافتی و ارسالی آنها زیاد است و یا به دنبال امنیت بیشتر هستند، باید از این نوع سرور استفاده کنند.

اپلیکیشن سرور (Application server)

برای راه اندازی نرم افزارهای تحت وب از این نوع سرورها استفاده می شود. در این صورت دیگر افراد شرکت نیازی به نصب نرم افزارهای سنگین روی کامپیوتر خود ندارند و از راه دور نیز می توانند به نرم افزارهای شرکت دسترسی داشته باشند.

سرور پایگاه داده (Database server)

در صورتی که در سازمان خود با حجم زیادی از داده ها سر و کار دارید، برای مدیریت بهتر و دسترسی آسان تر به آنها می توانید از سرور پایگاه داده استفاده کنید. در این صورت پایگاه داده سازمان بر روی یک سرور قرار می ‌گیرد و تمام کاربران و کامپیوترهای سازمان از یک پایگاه داده مشترک استفاده  می کنند و اطلاعات نیز به صورت یکپارچه و متمرکز ذخیره‌ سازی و پردازش می شود.

گیم سرور (Game server)

شرکت هایی که در زمینه ارائه بازی های آنلاین فعالیت می کنند، اقدام به راه اندازی یک گیم سرور اختصاصی با منابع سخت افزار مورد نیاز می کنند تا بتوانند خدمات بهتری به کاربران خود ارائه دهند.

 

راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌ و کارها از نظر فیزیکی

به طور کلی، سرورها از نظر شکل ظاهری و وضعیت فیزیکی به سه دستهTower ، Rack mount و Blade تقسیم می شوند.

سرور Tower
سرور Tower

سرور تاور یا Tower

این دسته از سرورها معمولا از مدل های Rack mount و Blade ارزان تر هستند و قابلیت ها و امکانات کمتری نیز نسبت به آنها دارند. سرورهای ایستاده یا Tower همانند کامپیوترهای معمولی دارای یک کیس هستند اما ابعاد آنها بزرگ تر است. این سرورها فضای کمی اشغال می کنند و دسترسی فیزیکی به آنها راحت است. شرکت های کوچک و متوسطی که نمی خواهند برای خرید رک و ملزومات آن هزینه کنند، می توانند از این نوع سرورها استفاده کنند. سرور HP سری G  و Dell سری T از سرور های Tower محبوب به شمار می روند.

سرور Rack mount
سرور Rack mount

سرور Rack mount

سرورهای رکمونت (Rack mount) جهت نصب در رک طراحی و تولید می شوند و در ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند. از این رو، هنگام تهیه رک و سرور باید به ابعاد آنها توجه کنید. امروزه این نوع سرورها کاربرد بسیار زیادی دارند و بیشتر مدل های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. سرورهای  Rack mountمعمولا امکانات و قدرت پردازشی بیشتری نسبت به سرورهای مدل Tower دارند.

سرور Blade
سرور Blade

سرور Blade

این نوع سرورها در واقع مجموعه ای از چندین سرور مجزا هستند که با هدف خاصی روی یک سرور تیغه ای یا Blade تجمیع شده اند و معمولا به صورت نرم افزاری کلاستر (Cluster) می شوند. شکل ظاهری سرورهای Blade شبیه به یک کابینت است و دیگر سرورها و اجزا درون آن نصب می شوند.

انجام این کار امکان دستیابی به قدرت پردازشی بیشتر، انعطاف پذیر بیشتر، بهینه سازی مصرف انرژیی و کاهش فضا را فراهم می کند. در سرورهای Blade بسیاری از قطعات به منظور کاهش فضای مورد نیاز و کاهش مصرف انرژیی حذف شده اند. این نوع سرورها بیشتر در مراکز داده بزرگ و سازمان ها بزرگ با حجم ترافیک بالا استفاده می شوند و از دیگر مدل ها گران تر هستند. جهت کانفیگ و راه اندازی سرورهای Blade به کارشناسان شبکه نیاز دارید. شرکت های سیسکو و HP از سازندگان معروف این نوع سرورها به شمار می روند.

در ادامه راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها به بررسی عواملی می پردازیم که می تواند به شما در انتخاب یک سرور مناسب با کسب و کار خود کمک کند.

 

برای انتخاب سرور به چه نکاتی باید توجه کنید؟

به قیمت سرورها توجه نمایید

بودجه شما در مورد اینکه کدام سرور را انتخاب می کنید ارتباط زیادی دارد. قیمت گذاری دقیق یک سرور معمولا با توجه امکانات آن صورت می پذیرد. اگر در شرکت خود به سرورهای ساده ای نیاز دارد، به عنوان مثال، فقط به یک فایل سرور با قابلیت تهیه نسخه پشتیبان، دسترسی از راه دور و برخی از قابلیت های محدود بازیابی اطلاعات نیاز دارید، در این صورت یک سرور با امکانات متوسط و قیمت مقرون به صرفه برای شما مناسب است. البته به خاطر داشته باشید كه معمولا سرورهای ارزان قیمت چندان مقیاس پذیر نیستند، ظرفیت ذخیره سازی کمتری ارائه می دهند و قابلیت تحمل پذیری خطای کمتری دارند. همچنین برای بار کاری با حجم بالا طراحی نشده اند.

در مقابل سرورهایی که قدرت پردازش بیشتر دارند و از ظرفیت حافظه بیشتری پشتیبانی می کنند، قیمت بالاتری دارند. اگر در نیاز به پردازش حجم زیادی از اطلاعات در کسب و کار خود دارید، به عنوان مثال از سیستم های صدور صورتحساب و یا سرور پایگاه داده استفاده می کنید، تا جای ممکن سعی کنید سرورهای قدرتمند و با کارایی بالا خریداری کنید.

 

انتخاب سرور براساس عملیات روزانه و نیازهای کسب و کار

درک نیازهای روزانه شرکت شما بسیار مهم است. آیا شرکت شما نیاز به سرور پایگاه داد دارد؟ آیا کارمندان به دسترسی از راه دور نیاز دارند؟ آیا نیاز به راه اندازی میل سرور دارید؟ شما باید با توجه به نیاز خود، برند و مدل سرور خود را انتخاب کنید تا بتواند به خوبی نیازهای کسب و کار شما را پوشش دهد.

 

مقیاس پذیری سرور

آیا در حال حاضر کارمندان کمی دارید؟ آیا قصد دارید کسب و کار خود را توسعه دهید و بر تعداد کارمندان خود اضافه کنید؟ آیا قرار است فعالیت های شرکت خود را توسعه دهید؟ چه تعداد مشتری داری؟ آیا توسعه مشتریان جز برنامه های شماست؟ توجه داشته باشید که امکانات و قدرت پردازش هر سرور محدود است و نمی تواند به خوبی پاسخگوی بار اضافی در آینده باشد. پس حتما در هنگام خرید یک سرور، نیازهای آینده  و برنامه های توسعه کسب و کار خود را در نظر بگیرد تا از صرف هزینه های اضافی جهت به روز رسانی سرورها در آینده اجتناب کنید.

 

میزان فضای موجود برای سرور

بسیاری از شرکت ها فضای زیادی برای اختصاص به تجهیزات IT ندارند. پس یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید سرور باید مد نظر داشته باشید، میزان فضایی است که می توانید به سرورهای شرکت خود اختصاص دهید. به عنوان مثال شما نمی توانید در همان فضایی که کارمندان شما مشغول به کار هستند، رک نصب کنید و انتظار داشته باشید سرورهای شما به بهترین شکل کار کنند. همه سرورها حتی سرورهای Tower برای اینکه به صورت بهینه عمل کنند باید در شرایط محیطی مناسبی ( شامل دما، میزان رطوبت و گرد و غبار) نگهداری شوند.

 

بهترین برندهای سرور موجود در بازار

سرور اچ پی (HP)

بیشترین سهم بازار از فروش سرور را این شرکت آمریکایی به خود اختصاص داده است. برخی از پر فروش ترین مدل های این شرکت به شرح زیر است.

سرور اچ پی (HP)
سرور اچ پی (HP)

سرورهای سری HP ProLiant DL 380

این سری از تولیدات شرکت HP در مدل ‌هایG7،G8 ،G9  وG10  به بازار عرضه شده است، که هر یک از این مدل ها در برخی از ویژگی‌ ها و امکانات با یکدیگر تفاوت های دارند. در ادامه به طور مختصر به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

  1. مدل380p G7   HP ProLiant DL: این مدل از سرورهای HP، کارایی، انعطاف‌ پذیری و امکانات ذخیره‌سازی بسیار بالایی دارد. این سرور را به راحتی می توان از راه دور و با استفاده از کنترلر پیشرفته iLO مربوط به شرکت HP مدیریت کرد.

مدل380p G8   HP ProLiant DL: این مدل نسبت به نسل های قبلی خود، امکانات بیشتری دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های مدل380p G8   HP ProLiant DL، انعطاف ‌پذیری بالای آن است که می تواند نیاز شرکت های مختلف را به خوبی تامین کند.

مدل380p G9   HP ProLiant DL: یکی از پر فروش ترین سرورهای شرکت HP، مدل380p G9   HP ProLiant DLاست. از مهم ترین ویژگی های این سرور می توان به ارتقا پذیری، قابلیت مدیریت، کارایی و امنیت بالا اشاره کرد. علاوه بر این وجود یک پردازنده قدرتمند، آن را برای انجام بسیاری از کارها و حجم کاری زیاد مناسب کرده است. از این سرور با توجه به قابلیت هایی که دارد، بیشتر در مراکز داده استفاده می شود.

مدل380p G10   HP ProLiant DL: یکی از جدیدترین تولیدات شرکت HP، مدل380p G10   HP ProLiant DL است. این مدل به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر کارایی بالا، پیچیدگی عملکردی کمتری داشته باشد.

سرور های اچ پی (HP)
سرور های اچ پی (HP)

سرورهای سری HP ProLiant DL 360

این سری سرورهای شرکت HP نیز در مدل های G7، G8، G9 و G10 به بازار عرضه شده اند. در ادامه به معرفی هر یک از این مدل ها می پردازیم.

مدلG7  HP ProLiant DL 360: این محصول شرکت HP یک سرور قدرتمند با قابلیت ها و امکانات بالاست. برخی از ویژگی های آن شامل موارد زیر است.

  •  سیستم تهویه مناسب
  • ابزارهای مدیریتی فراوان
  • پردازنده قدرتمند
  •  اسلات های  DIMM زیاد
  • قابلیت ذخیره سازی بالا
  • پورت های شبکه بیشتر نسبت به مدل های قبلی

مدلG8  HP ProLiant DL 360: این مدل یک سرور پیشرفته است و علاوه بر اینکه کارایی، ظرفیت ذخیره سازی و قابلیت اطمینان بالایی دارد، فضای کمی نیز اشغال می کند.

مدلG9  HP ProLiant DL 360: یکی از پر فروش ترین و محبوب ترین سرورهای شرکت HP مدلG9  HP ProLiant DL 360 است. این مدل با توجه به امکانات فراوان و عملکرد بسیار خوبی که دارد، جهت استفاده در دیتاسنتر بسیار مناسب است. علاوه بر این جهت اموری مانند مجازی ‌سازی، پایگاه داده و غیره کاربرد زیادی دارد. این سرور فضای کمی اشغال می کند، قدرت پردازشی بالایی دارد و مصرف انرژیی کمی نیز دارد.

مدلG10  HP ProLiant DL 360: این سرور قدرت پردازشی بسیار بالایی دارد و از دیگر ویژگی های آن می توان به انعطاف پذیری، امنیت و چابکی اشاره کرد.

درا دامه مطلب راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها و پس از بررسی و معرفی سرورهای HP، به آشنایی با سرور های شرکت Dell می پردازیم .

سرور دل (Dell)

شرکت آمریکایی Dell بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است. برخی از پر فروش ترین مدل های سرور Dell به شرح زیر است.

سرورDell
سرورDell

مدل Dell PowerEdge R730: این مدل یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین سرورهای شرکت Dell محسوب می شود. این سرور از اسلات های RAM زیادی پشتیبانی می کند و قابلیت پشتبانی از ظرفیت حافظه بالا و تعداد زیادی هارد داریو دارد. در این سرور از پردازنده‌ های اینتل سری زئون استفاده شده است.

مدل Dell PowerEdge R430: یکی دیگر از سرورهای پر فروش Dell، مدل Dell PowerEdge R430 است. این سرور از نظر قدرت پردازشی مشابه با مدل Dell PowerEdge R730 است، اما از ظرفیت حافظه و تعداد هارد درایو کمتری پشتیبانی می کند.

سرور ایستاده Dell PowerEdge T630: این مدل محبوت ترین سرور Tower شرکت Dell است. در این مدل از پردازنده‌ اینتل سری زئون استفاده شده است. این سرور قدرت پردازش بالایی داشته و از ظرفیت حافظه بالایی پشتیبانی می کند.

 

سرور سیسکو (Cisco)

سرورهای تولید شده توسط این غول شبکه های کامپیوتری، سهم قابل توجهی از بازار سرور را به خود اختصاص داده اند. تکنولوژیی انحصاری سیسکو در زمینه دیتاسنتر، معماری Cisco UCS نام دارد که مخفف عبارت Unified Computing System Cisco  است. در این معماری، منابع computing ، networking و storage در جهت افزایش بهره وری و ایجاد مدیریت متمرکز با هم ادغام شده اند. هدف از این کار، ساده سازی، کاهش تجهیزات جهت اتصال و تنظیمات، امنیت بیشتر و امکان مدیریت کلیه تجهیزات از یک نقطه است. سرورهای سیسکو که با عتوان سرورهای UCS (Cisco UCS) شناخته می شوند از این فناوری بهره می برند و به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند به صورت موثر در کنار هم کار کنند. از سرورهای شرکت سیسکو بیشتر در مراکز داده و سازمان های بزرگ استفاده می شود.

 

سرور لنوو (Lenovo)

سرورهای اشرکت چینی Lenovo سهم خوبی از بازار فروش سرور را به خود اختصاص داده اند. سرور مدل Lenovo ThinkSystem DS6200 یکی از پر فروش ترین تولیدات این شرکت می باشد.

 

سرور سان اوراکل (Sun Oracle)

شرکت سان مایکرو سیستمز (Sun Microsystems) یکی از شرکت های قدیمی حوزه فناوری اطلاعات در آمریکا است. این شرکت توسط شرکت اوراکل خریداری شده است و اقدام به تولید سرور با نام Sun Oracle می کند. البته سرورهای این شرکت به نسبت دیگر برندها کمتر در بازار ایران یافت می شوند.

 

سرور IBM

یکی از قدیمی ترین شرکت های کامپیوتری در جهان، IBM است. هم چنین این شرکت آمریکایی یکی از با سابقه ترین تولید کنندگان سرور نیز است. در گذشته بسیاری از سرورهای موجود در ایران توسط این شرکت تولید می شدند. اما امروزه محصولات این شرکت کمتر وارد ایران شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سرور  DELL EMC

شرکت ئی ‌ام ‌سی (EMC) یکی دیگر از شرکت هایی است که در زمینه تولید سرور فعالیت می کند. البته امروزه با خریداری آن توسط شرکت Dell، محصولات این شرکت با نام سرور  DELL EMC به بازار عرضه می شوند.

 

کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم موضوع راهنمای خرید انواع سرورها مخصوص کسب‌وکارها ی مختلف را بررسی کنیم تا شما عزیزان با انتخاب آگاهانه و هوشمندانه بتوانید بهترین انتخاب خود را نمایید. همچنین شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در قسمت نظرات و یا با تماس با تیم کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید.