* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

شبکه مجازی خصوصی یا Virtual Private Network چیست؟ همه چیز در مورد VPN ها

شبکه مجازی خصوصی یا Virtual Private Network چیست؟ همه چیز در مورد VPN ها

در سازمان ها ، ادارات و سایر بخش های جامعه امروزی ما ، اینترنت و فضای الکترونیک جایگاه ویژه و اصلی پیدا کرده است که غیرقابل انکار است و به نمی توان آن را حذف نمود و به روال سنتی قبل بازگشت. از طرفی نمی توان از مزایای استفاده از اینترنت و فضای الکترونیک هم چشم پوشی کرد.

تا چند دهه گذشته ارتباط با آن سوی دنیا از طریق یه گوشی تلفن همراه خنده دار به نظر می رسید اما اکنون به وسیله آن می توانیم بسیاری از امور خود را انجام دهیم. اموری که در نبود فضای اینترنت زمان و هزینه زیادی را طلب می کرد.

استفاده از اینترنت علاوه بر مزایای فوق العاده ای که دارد معایبی نیز دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به نقض حریم شخصی اشاره کرد. اطلاعاتی که در شبکه اینترنت قرار می دهیم تا بتوانیم امور خود را انجام دهیم در دیتابیس های سرور مورد نظر ذخیره می گردد و می تواند نوعی نقض حریم خصوصی به حساب بیاید. لو رفتن اطلاعات هر سازمان می تواند یکی از ناگوارترین اتفاقاتی باشد که برای آن اتفاق می افتد. بنابراین برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید چاره اندیشی کرد.

 

virtual private network  چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

virtual private network چیست و چرا به آن نیاز داریم؟
virtual private network چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

 

گشت و گذار در اینترنت ، انجام معاملات در آن و … در صورت عدم وجود امنیت به این معنی است که اطلاعات شخصی خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار داده اید. به همین دلیل است که یک virtual private network ، معروف به VPN ، برای هر کسی که نگران امنیت و حریم خصوصی آنلاین خود باشد ، ضروری است.

جالب است بدانید با هر عملی که شما در فضای اینترنت انجام می دهید اطلاعاتی را در اختیار شبکه های مختلف و موتورهای جستجوگر قرار می دهید. از جمله این اطلاعات می توان به سفرهایی که کرده اید ، ایمیل های ارسالی و دریافتی ، سایت هایی که بازدید داشته اید ، مطالعاتی که داشته اید و … اشاره نمود. استفاده از VPN به رمزگذاری و ناشناس بودن شما در انجام عملیات ها کمک می کند.

یک virtual private network    (VPN) با ایجاد یک شبکه خصوصی از طریق اتصال به اینترنت ، به شما حریم خصوصی و ناشناس بودن آنلاین را ارائه می دهد. VPN  ، آی پی (IP) شما را پنهان می کند بنابراین اقدامات آنلاین شما تقریباً قابل پیگیری نیستند. از همه مهم تر ، سرویس های VPN ارتباطات امن و رمزگذاری شده ای را برای ایجاد یک حریم خصوصی ایجاد می کنند.

 

VPNچگونه از اطلاعات شما محافظت می کند؟

VPNچگونه از اطلاعات شما محافظت می کند؟
VPNچگونه از اطلاعات شما محافظت می کند؟

 

VPN ها اساساً یک راه بین شما و یک سرویس دهنده در کیلومترها دورتر ایجاد می کند و اینطور به نظر میرسد که شما از محل آن سرویس دهنده به اینترنت متصل شده اید و به این روش آی پی شما مخفی می ماند.

اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به VPNها داشته باشیم و آن ها را جزئی تر بررسی کنیم ، VPN ها با رمز گذاری داده ها امنیت آن ها را بالاتر می برند و به این روش از خوانده شدن اطلاعات و سو استفاده از آن ها جلوگیری می کنند. از طرف دیگر حریم خصوصی را می توان طور دیگری نیز بررسی نمود و آن هم اینکه ارائه دهنده اینترنت شما می توانند تمامی سابقه استفاده شما از فضای اینترنت را بداند و می توانید با استفاده از VPN این سابقه را پنهان کنید. هم چنین مرورگرها نیز اطلاعات جستجوی شما را در خود ذخیره می کنند که این مورد هم با استفاده از VPN پنهان خواهند ماند.

در آخرین بخش از این مقاله به این موضوع پرداخته ایم که VPN چه مواردی را پنهان می کند؟

 

VPN چه مواردی را پنهان می کند؟

VPN می تواند اطلاعات زیادی که می تواند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازد را پنهان کند. در اینجا به ۵ مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد :

  • سوابق جستجو و گشت و گذار شما در اینترنت
  • آدرس IP سیستم شما
  • لوکیشن شما
  • پنهان کردن دستگاه های شما از دید مجرمان اینترنتی
  • فعالیت شما در وب – برای حفظ آزادی اینترنت

انواع VPNها

به طور کلی VPN ها به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند :

  • Remote Access VPN
  • Site To Site VPN

امیدواریم از مطالعه مقاله شبکه مجازی خصوصی یا Virtual Private Network چیست؟ همه چیز در مورد VPN ها استفاده لازم را برده باشید و بتوانید گشت و گذاری ایمن در سطح اینترنت داشته باشید. سوالات خود را در بخش نظرات برای ما درج کنید.