* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

نحوه راه اندازی SMB میکروتیک

SMB چیست

SMB یا Server Message Block پروتکلی است که از آن برای اشتراک گذاری فایل، فولدر و یا هر نوع Object ای که در شبکه قابلیت به اشتراک گذاری را داشته باشد، استفاده می کنیم در مقاله امروز قصد داریم تا به آموزش نحوه راه اندازی SMB میکروتیک به همراه فیلم آموزش راه اندازی فایل سرور و SMB در میکروتیک آن بپردازیم.

به زبانی ساده ترمی توانیم بگوییم SMB یک پروتکل درخواست و پاسخ است که با استفاده از آن client درخواست SMB خود را به سمت server می‌فرستد و سرور نیز در جواب پاسخی از نوع SMB به کلاینت باز می‌گرداند. سیستم عامل ویندوز از پروتکل SMB پشتیبانی می‌کند در سیستم عامل‌های مبتنی بر یونیکس مانند لینوکس و مک با استفاده از برنامه Samba و این پروتکل می‌توانیم برای اشتراک‌گذاری Object های مختلف بین سیستم عامل‌های متفاوت (برای مثال بین یک سیستم مک و یک سیستم عامل ویندوزی) استفاده کنیم.

 

فیلم آموزش راه اندازی فایل سرور و SMB در میکروتیک

آموزش راه اندازی فایل سرور و SMB در میکروتیک
آموزش راه اندازی فایل سرور و SMB در میکروتیک

 

مراحل راه اندازی SMB میکروتیک

  • فعال یا غیر فعال کردن سرویس SMB

ابتدا در نرم افزار winbox وارد قسمت ip و سپس SMB می شوید.

فعال یا غیر فعال کردن سرویس SMB
فعال یا غیر فعال کردن سرویس SMB

در پنجره باز شده با نام SMB Settings با برداشتن یا زدن تیک Enabled می توانید این سرویس را فعال یا غیر فعال نمایید.

 

  • تنظیمات اولیه سرویس SMB

در کادر بخش Domain یک نام برای این سرویس وارد نمایید (به عنوان مثال workgroup) با استفاده از بخش Comment نیز می توانید توضیحی برای سرویس خود ثبت نمایید.

همچنین می توانید با استفاده از گزینه Allow Guests اجازه دسترسی به افراد میهمان را نیز بدهید. (در صورتی که این گزینه غیر فعال باشد، کاربر باید برای مشاهده دایرکتوری و استفاده از File Sharing باید حساب کاربری داشته باشد)

در بخش Interfaces می توانید مشخص کنید که سرویس SMB روی کدام اینترفیس ها در دسترس باشد.

برای نمونه در مثالی که ما برای آموزش نحوه راه اندازی SMB میکروتیک عنوان کرده‌ایم ما SMB را روی Ether1 با نام WORKGROUP تنظیم کرده ایم و اجازه دسترسی به افراد مهمان را نیز فعال نموده ایم و Server1 را به عنوان کامنت در این قسمت یادداشت کرده‌ایم.

تنظیمات اولیه  سرویس SMB
تنظیمات اولیه  سرویس SMB
  • اشتراک گذاری فولدر ها در SMB

تا به این مرحله سرویس SMB را با موفقیت روی میکروتیک خود راه اندازی کرده اید و برای به اشتراک گذاری فولدر ها باید مطابق شکل زیر عمل کنیم ابتدا روی گزینه Shares کلیک کرده و در صفحه باز شده روی Add را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری فولدر ها در SMB
اشتراک گذاری فولدر ها در SMB

در این مثال ما تصمیم داریم 2 فولدر با نام های PriceList و CustomerInfo را با واحد فروش شرکت به اشتراک بگذاریم پس مطابق تصویر زیر عمل خواهیم کرد.

اشتراک گذاری فولدر ها در SMB
اشتراک گذاری فولدر ها در SMB

با استفاده از بخش Max Sessions می توانید مشخص کنید که حداکثر چند کاربر در هر لحظه به پوشه اشتراک گذاری شده دسترسی داشته باشند. برای مقدار دهی این گزینه به پهنای باند شبکه، مشخصات سخت افزاری میکروتیک خود حتماً توجه داشته باشید.

در آخرین مرحله برای اینکه همکاران شما بتوانند از این سرویس استفاده کنند باید حساب کاربری بسازید برای این کار مراحل را مطابق تصویر زیر انجام دهید، در مسیر IP -> SMB روی گزینه Users کلیک کرده و در صفحه باز شده روی Add کلیک کنید.

اشتراک گذاری فولدر ها در SMB
اشتراک گذاری فولدر ها در SMB
  • ایجاد حساب کاربری در SMB

در این بخش تصمیم داریم یک یوزر با نام S.Tekieh  با پسورد 123 ایجاد کنیم. پس مطابق تصویر زیر عمل خواهیم کرد.

ایجاد حساب کاربری در SMB
ایجاد حساب کاربری در SMB

اگر در این مرحله از گزینه Read Only را فعال کنید، سطح دسترسی این کاربر فقط خواندنی خواهد بود یعنی نمی تواند تغییراتی در فایل ها و فولدر ها ایجاد کند.

در نحوه راه اندازی SMB میکروتیک این نکته را نیز در نظر بگیرید که کاربری که در بخش SMB Users ایجاد می کنید، فقط به همین سرویس دسترسی خواهد داشت و نمی تواند برای مثال از طریق WinBox یا Webfig به میکروتیک شما لاگین و دسترسی داشته باشد.

اکنون کاربرانی که با Ether1 روتربرد ما ارتباط دارند، می توانند با وارد کردن آی پی Ether1 در بخش Run ویندوز به شکل زیر به محتویات Share شده دسترسی پیدا کنند.

دسترسی به اطلاعات
دسترسی به اطلاعات
دسترسی به اطلاعات
دسترسی به اطلاعات

شما با موفقیت توانستید سرویس File Sharing میکروتیک را راه اندازی کنید!

بعد از انجام موفقیت آمیز مرحله راه اندازی به معرفی ورژن های مختلف این پروتکل می‌رسیم:

 

ورژن‌های مختلف پروتکل SMB

اولین نسخه SMB با نام سیستم فایل عمومی اینترنت (Common Internet File System) (CIFS) است که اولین نسخه این پروتکل می باشد و در ویندوز ۹۵ عرضه شده است.

 

  • SMB 1.0: این سرویس با نام SMB با ویندوز 2000 وارد بازار شد که ویندوز ایکس پی، ویندوز سرور 2003 و ویندوز سرور R2 2003 نیز از آن پشتیبانی می کردند
  • SMB 2.0: نسخه مورد استفاده در ویندوز ویستا (SP1 و بالاتر) که معادل سرور آن یعنی ویندوز سرور 2008
  • SMB 2.1: نسخه مورد استفاده در ویندوز 7 و ویندوز سرور R2 2008
  • SMB 3.0: تولد پروتکل SMB v3 با راه اندازی ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012
  • SMB 3.02: در ویندوز 8.1 و ویندوز سرور 2012 R2 معرفی شد
  •  SMB 3.1.1: با ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 منتشر شده است
ورژن‌های مختلف پروتکل SMB
ورژن‌های مختلف پروتکل SMB
جمع بندی

سرویس SMB پروتکلی جهت اشتراک گذاری فایل، فولدر، چاپگر و… در شبکه های ارتباطی می باشد که از سال های گذشته در ورژن های متفاوتی در انواع سیستم عامل ها مورد استقاده قرار می گرفته، این اشتراک گذاری مانند بسیاری از فعالیت های دیگر دارای مراحلی است که باید یکی پس از دیگری به ترتیب و دقیق انجام گرفته تا بتوانیم از آن بهترین بهره مندی را داشته باشیم از این جهت سعی کردیم تا در مطالب بالا (نحوه راه اندازی SMB میکروتیک ) به صورت مرحله به مرحله و تصویری روش کار را بیان کنیم.

دیدگاه شما