* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

نصب و راه اندازی روتر میکروتیک

نصب و راه اندازی روتر میکروتیک

میکروتیک ، شرکتی لتونی است که اقدام به تولید انواع سخت افزار شبکه از جمله سوئيچ، روتر، اكسس پوينت و انواع راديو نموده است که این تجهیزات همراه با سیستم عامل اختصاصی این شرکت با نام میکروتیک عرضه شده اند. سیستم عامل میکروتیک مبتنی بر هسته کرنل می باشد.

 

مقدمه

از آن جایی که عواملی مانند امکانات متعدد تجهیزات میکروتیک و ارزان قیمت بودن تجهیزات میکروتیک از دغدغه های اصلی هر کاشناس شبکه محسوب می شود ، آموزش کار با میکروتیک و هم چنین نصب اولیه آن امری مهم می باشد.

میکروتیک علاوه بر مزایایی که در بالا عنوان شد مزایایی از جمله پايداری ، سرعت بالا در انجام تنظیمات ، سرعت بالا در بوت کردن ، عملكرد خودکار بدون نياز به هيچ گونه login يا استارت کردن هر نوع سرويس نیز دارد.

مقاله چرا باید میکروتیک یاد بگیریم؟ می تواند ضرورت یادگیری این مبحث ارزشمند را برای کارشناسان شبکه کامل تر نشان دهد. در این مقاله علاوه بر دلایل ضرورت یادگیری میکروتیک برای کارشناسان شبکه ، دوره های میکروتیک ، مدت زمان هر دوره و مدارکی که به دانشجویان اعطا می شود نیز بیان شده است.

در ایران، برند میکروتیک یکی از مورد استفاده ترین و معروف ترین برندهایی است که در شبکه ها استفاده می کنند. تا جایی که در اغلب ISPها ، شرکت های خصوصی و حتی ارگان های دولتی استفاده می گردد. بنابراین آشنایی برند میکروتیک و یادگیری اصول کار با آن و نصب و راه اندازی میکروتیک که موضوع این مقاله است بسیار مهم است.

 

تنظیمات میکروتیک با نرم افزار Winbox

 

قبل از آنکه بخواهیم به آموزش نصب و راه اندازی روتر میکروتیک بپردازیم لازم است تا شما نرم افزار Winbox را در اختیار داشته باشید.

نرم افزار Winbox، نرم افزاری تحت ویندوز است که برای کنترل میکروتیک مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار رابط کاربری است که از پروتکل های Telnet , SSH و WEB Interface جهت انجام تنظیمات میکروتیک استفاده می کند.

 

نصب و راه اندازی میکروتیک

گام اول

ابتدا اتصال به روتر را کاملاً بررسی کنید و پس از مطمئن شدن از صحت اتصال ، تمامی تنظیمات پیش فرض را حذف کنید.

 

گام دوم

تمامی اینترفیس های میکروتیک را بر اساس نوع اتصال دسته بندی کرده و نام مناسبی برای آن ها انتخاب کنید.

 

گام سوم

یکی از اینترفیس ها را برای برای راه اندازی میکروتیک درنظر بگیرید و یک IP به آن اختصاص دهید.

 

گام چهارم

سایت میکروتیک ، جدیدترین آپدیت های نرم افزارهایش را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. جدیدترین نسخه نرم افزار میکروتیک را دانلود کنید. و روی میکروتیک نصب کنید.

 

گام پنجم

کانکشن های لازم جهت برقراری اتصال اینترنت و … را بررسی و برقرار نمائید.

 

گام ششم

NTP client را تنظیم کنید

NTP Client چیست؟ پروتکلی است تحت شبکه (شبکه های مبتنی بر IP‌) که از قدیم تا کنون از آن برای هماهنگ نمودن و تنظیم دقیق ساعت در حد ساعت اتمی استفاده می شده است.

NTP از ساعت جهانی یا Universal Time Coordinated (UTC) استفاده می کند که UTC یک استاندارد اتمی زمان و جهت هماهنگی کامپیوترها در حد میلی ثانیه می باشد.

NPT  توسط David L. Mills  در سال 1985 در دانشگاه  Delaware طراحی و ایجاد شد و در حال حاضر نسخه ای که مورد استفاده قرار دارد NTPv4 می باشد.

 

گام هفتم

فایروال های میکروتیک را کانفیگ کنید

 

پس از 7 مرحله بالا می توانید به نصب و راه اندازی روتر میکروتیک بپردازید.

1. مرحله اول همان اتصال به روتر میکروتیک و حذف تنظیمات پیش فرض است. البته به محض اولین اتصال به روتر میکروتیک پیغامی مبنی بر حذف تنظیمات پیش فرض برای شما نمایش داده خواهد شد که شما بایستی گزینه Reset Configuration را کلیک کنید. (همانند آنچه در تصویر می بینید.)

اما اگر به دلیلی شما این پیغام را در ابتدای اتصال به روتر میکروتیک مشاهده نکردید ، می توانید از منوی System و گزینه Reset Configuration به این مورد دسترسی پیدا کنید.

 

اتصال به روتر میکروتیک

 

2. نام گذاری اینترفیس ها را فراموش نکنید. در این مرحله بایستی برای تمامی اینترفیس های میکروتیک خود نام مناسب قرار دهید.

گزینه کامنت که در این تصویر مشاهده می کنید به شما کمک می کند در مراجعات بعدی خودتان و یا زمانی که قبلا کارشناس دیگری روی این میکروتیک کار کرده باشد بتوانید بهتر از عملکرد اینترفیس ها آگاه شوید.

 

نام گذاری اینترفیس ها

 

3. همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم ، راه ارتباطی بین کاربر و میکروتیک از طریق winbox که یک رابط کاربری مخصوص میکروتیک است می باشد. شما توسط این نرم افزار می توانید به میکروتیک خود از طریق مک آدرس متصل شوید . اما جهت ارتباط بهتر و جلوگیری از سردرگمی به یکی از اینترفیس ها یک IP بدهید.

 

راه ارتباطی بین کاربر و میکروتیک از طریق winbox

 

4. آخرین آپدیت میکروتیک را از سایت این شرکت به نشانی mikrotik.com دریافت نمائید.

لازم به ذکر است که در این سایت آپدیت ها به دو صورت ارائه می شوند :

  • Main Pakage
  • Extra Pakage

پیشنهاد ما به شما این است که همیشه از گزینه دوم استفاده کنید. زیرا در مورد دوم تمامی سرویس های روتر میکروتیک قرار داده شده است اما در مورد اول تنها موارد اصلی مورد نیاز برای روتر میکروتیک قرار داد.

پس از دانلود فایل ها ، آن ها را Drag&drop کنید و داخل محیط اصلی Winbox قرار دهید. حال کافیست روتر میکروتیک خود را ریست کنید.

 

محیط اصلی Winbox

 

5. با توجه به نیازهای خود کانکشن های لازم را برقرار نمائید.

 

کانکشن

 

6. NTP client که در ابتدای مقاله بیان کردیم را در این مرحله بایستی تنظیم کنید.

در یک سبکه تنظیمات ساعت و تاریخ یکی از موارد مهم و ضروری است زیرا ممکن است تنظیم خیلی از موارد دیگر بر این اساس صورت پذیرد. به همین دلیل پیشنهاد می شود همیشه در اولین مراحل نصب و راه اندازی میکروتیک ، تنظیمات تاریخ و زمان را انجام داد.

 

NTP client

 

7. در همین ابتدای کار جهت برقراری امنیت بیشتر ، کانفیک فایروال روتر را حتما انجام دهید و تا حد ممکن از باز نگه داشتن پورت ها جلوگیری کنید. که می توانید پورت ها را فقط برای IP های خاصی باز بگذارید تا بتوانند به روتر دسترسی داشته باشند.

 

کانفیک فایروال روتر

 

امیدواریم از مطالعه مقاله نصب و راه اندازی روتر میکروتیک استفاده لازم را برده باشید و به کار بگیرید. نظرات و سوالات خود را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به ان ها پاسخ دهیم.