* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

همه چیز درباره فیوژن فیبر نوری + 4 نکته طلایی

همه چیز درباره فیوژن فیبر نوری + 4 نکته طلایی

امروزه فیبر نوری به دلیل مزایای زیادی که نسبت به کابل های مسی دارد، بسیار محبوب شده است و از آن برای انتقال اطلاعات درون یک شهر، بین شهرها و حتی کشورها استفاده می شد. علاوه بر این راه خود را به درون ساختمان باز کرده است و در بسیاری موارد برای کابل کشی داخل ساختمان نیز کاربرد دارد. اما برای انتقال فیبرنوری تا فواصل دور و یا کابل کشی داخل ساختمان، می بایست تارهای مختلف فیبر نوری را به هم وصل کنید. باما همراه باشید تا همه چیز درباره فیوژن فیبر نوری + 4 نکته طلایی را به شما شرح دهیم.

 

فیوژن چیست؟

به عمل اتصال دو تار نوری به هم فیوژن (Fusion splicing) گفته می شود. انواع کابل فیبرنوری در اندازه مشخص تولید می شود و در صورتی که به یک کابل با طول بیشتر نیاز داشته باشید، باید روی آنها عمل فیوژن انجام دهید.

 

فیوژن چگونه انجام می شود؟

فیوژن چگونه انجام می شود؟
فیوژن چگونه انجام می شود؟

فیوژن یا اتصال دو تار نوری به هم از طریق گرما انجام می شود. این کار از طریق دستگاهی به نام دستگاه فیوژن یا فیوژن اسپلایسر (Fusion splicer) و معمولا با گرمای قوس الکتریکی انجام می شود. اما در مواردی نیز از شعله گازی یا گرمای حاصل از عبور جریان الکتریکی از فیلمان تنگستنی (Tungsten) نیز استفاده می شود. برای اینکه میزان تلفات فیبر نوری پایین بیاید و در نتیجه کیفیت ارسال داده ها افزایش پیدا کند، باید پراکندگی و بازتاب نور در طول فیبر تا حد ممکن کمینه باشد.

 

در چه مواردی به عمل فیوژن نیاز داریم؟

در این بخش به برخی از مهم ترین کاربردهای فیوژن فیبر نوری اشاره شده است.

 • در شرایطی که به کابل با طول بیشتر نیاز داریم. معمولا طول کابل های نوری 2 کیلومتر (فیبر نوری کانالی) و 4 کیلومتر (فیبر نوری خاکی) است. به این کار مفصل بندی نیز گفته می شود و به معنی اتصال فیبرها به هم و قرار دادن آنها در یک محفظه مخصوص به نام مفصل است.
 • در مواقعی که به دلایل گوناگون فیبر نوری دچار قطعی شده باشد، باید در محل قطعی و اتصال مجدد تارهای نوری، عمل مفصل بندی انجام شود.
 • در حین کابل کشی ساختمان و در مواردی مانند ورودی و خروجی ساختمان، محفظه کابل کشی و غیره نیاز به فیوژن داریم.
 • جهت اتصال فیبر نوری به تجهیزات شبکه از کانکتور استفاده می شود. برای اتصال کانکتور به فیبر از فیوژن استفاده می شود.

 

Fusion فیبرنوری شامل چه مراحلی است؟

جهت اتصال دو تار نوری باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • لخت یا استریپ کردن تارهای نوری (Stripping the fiber): همانند کابل های مسی، در ابتدا می بایست با وسیله مخصوصی به نام استریپر پوشش انتهایی دو سر تارهای نوری را خارج کرد.
لخت یا استریپ کردن تارهای نوری (Stripping the fiber)
لخت یا استریپ کردن تارهای نوری (Stripping the fiber)
 • تمیز کردن تارهای نوری (Cleaning the fiber): به منظور اجتناب از ورود هر گونه آلودگی در فرآیند فیوژن و در نتیجه افت کیفیت آن، باید تارهای نوری کاملا تمیز شوند. برای این منظور می توان از پنبه آغشته به الکل استفاده کرد.
 • برش فیبر نوری (Cleaving the fiber): قبل از اینکه عمل فیوژن انجام شود، دو سر تار نوری با استفاده از تجهیزی به نام کلیور (Cleaver) به صورت صاف و عمود بریده می شود.
برش فیبر نوری (Cleaving the fiber)
برش فیبر نوری (Cleaving the fiber)
 • اتصال فیوژن تارهای نوری (Splicing the fibers): هدف نهایی و مهم ترین بخش کار، اتصال تارهای نوری به هم می باشد. برای این منظور، تارهای نوری در دستگاه فیوژن قرار داده می شوند و پس از انجام تنظیمات لازم، دستگاه به طور اتوماتیک انتهای دو تار نوری را در راستای هم قرار می‌ دهد و عمل فیوژن انجام می شود.
اتصال فیوژن تارهای نوری Splicing the fibers
اتصال فیوژن تارهای نوری Splicing the fibers

در Fusion فیبر نوری به چه نکاتی باید توجه کنید؟

هدف از انجام فیوژن فیبر نوری ، اتصال تارهای نوری به گونه ای است که سیگنال های نوری بتوانند با حداقل تلفات و افت کیفیت از فیبر عبور کنند. برای دستیابی به این منظور باید به نکات زیر توجه کنید.

 • اتصال هسته های کابل به هم  در هنگام فیوژن فیبر نوری باید دقت شود تا جای ممکن هسته تارهای نوری در یک امتداد قرار گیرند و به اصطلاح روی هم جفت شوند. انجام این کار برای اینکه نور به طور کامل از فییر عبور کند، ضروری است.
 • جلوگیری از خمیدگی  توجه به این نکته ضروری است که در محل جوش تارهای نوری، خمیدگی ایجاد نشود. در این صورت ممکن است سبب بروز قطعی موقت یا دائم در فیبر شود.
 • سطح مقطع فیبر نوری هسته فیبر که در قسمت مرکزی آن قرار دارد از جنس شیشه یا پلاستیک بسیار شفاف است که پرتوهای نور در آن جریان پیدا می کنند. برای جلوگیری از میزان loss و افت سیگنال باید سطح مقطع تارهای نوری کاملا صاف و عمود بر محور فیبر باشد. در واقع هر چقدر اویه برش به ۹۰ درجه نزدیکتر باشد، کیفیت فیوژن بالاتر است.
 • میزان مهارت اپراتور توجه داشته باشید با اینکه امروزه عمل جوش توسط دستگاه فیوژن و به صورت اتوماتیک انجام می شود، اما هنوز هم کیفیت انجام کار تا میزان زیادی به مهارت اپراتور بستگی دارد. مخصوصا در قسمت برش و یا استریپ کردن تار نوری باید دقت زیادی انجام شود.

 

کلام آخر

حال که به انتهای مقاله همه چیز درباره فیوژن فیبر نوری + 4 نکته طلایی رسیدیم توقع داریم توانسته باشیم موارد مهم و کلیدی مربوط به فیوژن فیبر نوری ، نصب فیوژن ، فیوژن در کجا استفاده می شود و مراحل اتصال دو تار نوری را برای شما شرح داده باشیم. اگر سئوالی این باره دارید حتما از در قسمت پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید تا ما در اولین فرصت پاسخ دهیم.