* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

کابل کواکسیال (RG59) چیست؟

انواع استاندارد کابل کواکسیال

در این مقاله سعی داریم تا به این سوال که کابل کواکسیال (RG59) چیست؟  پاسخ بدهیم و استاندارد ها و اجزای آن را در کنار یکدیگر به صورت کامل بررسی کنیم.

کابل کواکسیال چیست و در کجا استفاده می شود ؟

کابل کواکسیال یا هم محور (Coaxial cable) یک نوع کابل مسی است که از نوع یک نوع پوشش فلزی خاص و دیگر مولفه ها برای محافظت از داده ها و جلوگیری از تداخل سیگنال استفاده می کند. کابل کواکسیال نوع بسیار متداول از کابل های انتقال داده محافظت شده است. این کابل از دو رسانای هم محور ساخته شده که توسط یک لایه عایق از هم جدا شده اند.

 

هسته کابل کواکسیال شامل سیمی فلزی می باشد که اولین رسانای مود در سیم است. این هسته با یک لایه از عایق ضد برق غیر رسانا پوشیده شده است که دور خود این عایق با تور فلزی، فویل و یا قطیان پوشیده شده است. قیطان رسانای دوم این سیم می باشد. در آخر کل سیم در جلد خارجی محافظی یا پوششی پیچیده شده است که همه چیز را کنار هم نگه می دارد.

 

از کابل کواکسیال برای اولین بار جهت اتصال کابل تلویزیون به تجهیزات آنتن ماهواره استفاده شد. بعدها شرکت های مخابراتی از این نوع کابل ها به منظور ارتباط پست های تلفن در محل مشترک با مراکز مخابراتی استفاده کردند. با ظهور شبکه های کامپیوتری و اینترنت، از کابل کواکسیال به عنوان رابط های شبکه برای اتصال کامپیوترها و دیگر تجهیزات شبکه استفاده شد اما امروزه با گسترش کابل های اترنت، دیگر از آنها استفاده چندانی در شبکه های کامپیوتری نمی شود.

 

کابل کواکسیال
کابل کواکسیال

انواع استاندارد کابل کواکسیال (RG59) چیست؟

استانداردهای مختلفی برای ساخت کابل های کواکسیال تدوین شده است که تفاوت آنها در مشخصات امپدانس، قطر یا ابعاد فیزیکی و نوع ماده عایق به کار رفته در کابل و غیره است. استانداردهای متداول کابل های کواکسیال ،RG11 RG6، RG59 و RG58 است.

یکی از استانداردهای رایج برای ساخت کابل کواکسیال، استاندارد RG59 است. این کابل در انواع مختلف و با عنوان هایی مانند مس، روکش مس، تک فویل و دو فویل در بازار وجود دارد. در کابل های RG59 قطر مغزی بین 1.2 تا 1.8 میلی متر است. از کابل RG59 برای انتقال تصاویر آنالوگ و انتقال داده های دوربین های مدار بسته استفاده می شود. به صورت کلی در پهنای باند فرکانس‌ های پایین ‌تر از کابل های RG59 استفاده می شود.

توجه داشته باشید که کابل های RG59 دارای محدودیت طول حداکثر 500 متر هستند. در صورتی که نیاز به انتقال سیگنال به مسافت های بیش از 500 متر دارید، باید از تقویت کننده یا فیبر نوری استفاده کنید.

یک استاندارد متداول دیگر RG58 است که هسته مسی در مرکز این نوع کابل ها قرار می گیرد. این هسته می تواند به شکل یک مفتول یا چند تار به هم تابیده باشد. این دسته از کابل ها بیشتر در شبکه ‌های کامپیوتری و سیستم ‌های انتقال رادیویی مانند بی سیم ‌های نظامی استفاده می شوند و جهت انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته یا سیستم ‌های کنترل از راه دور، چندان مناسب نیستند.

کابل‌ کواکسیال RG6 دارای ۲، ۳ یا ۴ لایه محافظ است و دارای مقاومت ۷۵ اهمی می باشد. این کابل نسبت به کابل RG59 ضخامت بیشتری دارد و عایق و رسانای مرکزی ضخیم تری دارد و دارای افت سیگنال کمتری در مسافت های طولانی است. برای فرکانس‌ های بالا (بیش از 50 مگا هرتز) از کابل RG6 استفاده می شود.

کابل کواکسیال RG11 انتقال دهنده قوی تری نسبت به دیگر مدل هاست و از ان برای انتقال تصاویر با کیفیت مانند HD استفاده می شود.

اجزای کابل کواکسیال
اجزای کابل کواکسیال

کابل کواکسیال از چه اجزایی تشکیل شده است؟

در ادامه توضیح عنوان کابل کواکسیال (RG59) چیست؟ به بررسی و معرفی اجزای مختلف این کابل می پردازیم.کابل کواکسیال به صورت کلی از یک مغزی رسانا تشکیل شده که اطراف آن با یک پوشش نارسانا و عایق پوشیده شده است.

 

مغزی :

مغزی از یک نوع رسانا یا هادی ساخته شده است. جنس مغزی کابل می تواند از جنس مس، آلومینیوم و یا  مس باشد اما معمولا از مس استفاده می شود. چرا که سیگنال ها با تضعیف کمتری در آلیاژ مس انتشار پیدا می کنند. مهم ترین خصوصیت این کابل قطر مغزی آن است و هر چقدر قطر مغزی بیشتر باشد، سیگنال در مسافت بیشتری بدون تضعیف می تواند در آن منتشر شود.

 

عایق جدا‌کننده مغزی از شیلد :

از جنس پلیمر است و معمولا از پلی اتیلن استفاده می‌شود ، در اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی از جنس فوم قرار دارد که معمولا رنگی سفید یا شفاف دارد. این عایق نقش جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد.

 

شیلد یا شبکه مسی :

سیم مسی ساده یا قلع اندود که به صورت بافت در اطراف عایق جدا ‌کننده مغزی قرار دارد و به همراه نوار آلومینیومی استفاده می‌شود.

شیلد از تداخل نویزها با سیگنال‌ های موجود در کابل اجتناب می کند و کیفیت سیگنال را افزایش می دهد. کابل‌ های کواکسیال معمولا دارای دو نوع شیلد سیم ‌بافته و فویل هستند. با اینکه بیشتر کابل های کواکسیال‌ هر دو نوع شیلد را در ساختار خود دارند، بعضی از انواع آنها مانند RG59 از یک نوع شیلد استفاد می‌ کنند. به صورت کلی، هر چقدر تعداد شیلد بیشتری در کابل وجود داشته باشد، کیفیت کابل بالاتر بوده و برای استفاده در فواصل طولانی مناسب تر است.

 

عایق بیرونی یا روکش :

لایه انتهایی کابل کواکسیال  یک لایه PVC است که در اطرف آن قرار می گیرد و از کابل محافظت و آن را عایق می کند.

جهت اتصال کابل های کواکسیال از کانکتور BNC استفاده می ‌شود. کانکتور BNC نیز مانند کابل کواکسیال در دو نوع 50 و 75 اهم تولید می شود. انواع کانکتور BNC شامل لحیمی، پرسی و پیچی است.

کانکتور
کانکتور

پس از عایق یک لایه از شیلد بافته شده وجود دارد. در برخی انواع با کیفیت تر کابل یک لایه فویل نیز بیش شیلد و عایق فوم قرار گرفته است. شیلد و فویل اطراف کابل وظیفه جذب نویز را برعهده دارند. به ویژه در مسیرهای طولانی ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار می شوند.

 

انواع کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال دارای امپدانس یا مقاومت مختلفی هستند و از این رو، یک روش دسته بندی آنها بر اساس این معیار است. کابل های 50 اهمی و 75 اهمی دو نوع متداول کابل های کواکسیال است. امپدانس به مقاومت سیم در برابر جریان متناوب گفته می شود. به عنوان مثال از کابل های 75 اهمی در تلویزیون‌ و آنتن ماهواره های خانگی استفاده می شود.

یک معیار متداول دیگر جهت دسته بندی کابل های کواکسیال بر اساس قطر آنها است که با توجه به آن به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 

کابل کواکسیال نازک (Thin net)

این نوع کابل کواکسیال قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و قطر آن در حدود ۲۵/۰ اینچ می باشد که معادل 6.4 میلی متر است. از کابل های کواکسیال نازک به دلیل نرمی و انعطاف ‌پذیری بالایی که دارند، می توان به راحتی در موقعیت ها و شبکه های مختلف استفاده کرد و به همین دلیل کاربرد زیادی دارند. در این نوع از کابل های کواکسیال می توان به راحتی کارت شبکه را به طور مستقیم به کابل وصل کرد. کابل کواکسیال نازک می‌ تواند سیگنال ‌ها را تا مسافتی در حدود ۱۸۵ متر بدون تضعیف، ارسال کند. این دسته از کابل ها معمولا بر اساس استاندارد RG58 و با امپدانس ۵۰ اهم ساخته می شوند.

 

کابل کواکسیال ضخیم (Thick net)

این دسته از کابل های کواکسیال دارای قطری در حدود ۵/۰ اینچ می باشند که معادل ۱٫۲۶ سانتی متر است و از انعطاف پذیری کمتری نسبت به کابل های کواکسیال نازک برخوردار هستند. به این دسته از کابل ها به دلیل اینکه اولین کابل های کواکسیالی بودند که در شبکه های اترنت استفاده شدند، اترنت استاندارد نیز گفته می شود. البته امروزه استفاده از کابل های کواکسیال ضخیم در شبکه های کامپیوتری بسیار کم شده است.

هست مسی این دسته از کابل های کواکسیال ضخیم‌ تر از نوع نازک است. توجه داشته باشید که هر چه هسته ضخیم ‌تر باشد، قابلیت ارسال سیگنال در مسافت بیشتری را دارد و به همین دلیل کابل های کواکسیال ضخیم می توانند سیگنال را در مسیرهای طولانی تری ارسال کنند. این نوع کابل می تواند سیگنال‌ ها تا حدود 500 متر ارسال کند، بدون اینکه تضعیف شوند.

توجه داشته باشید که مشخصات کابل مانند امپدانس، قطر و غیره روی بدنه آن نوشته شده است.

 

کاربرد کابل کواکسیال (RG59) چیست؟

در مکان های مختلفی از کابل کواکسیال استفاده می شود. به عنوان مثال جهت اتصال تلویزیون به آنتن یا دیش ماهواره در خانه و یا برای راه اندازی دوربین مدار بسته و سیستم های تلفن سانترال در شرکت ها و کارخانه های تولیدی تا دستگاه های اندازه گیری الکترونیکی و تجهیزات نظامی از کابل های کواکسیال استفاده می شود. یکی از مهم ترین کاربرد این کابل ها انتقال فرکانش تلویزیونی و رادیویی است. در واقع از این نوع کابل ها، جهت برقراری ارتباط بین شبکه های مخابراتی، تلویزیونی و رادیویی مخصوصا در فاصله های طولانی استفاده می شوند.

 

در فهرست زیر به برخی از مهم ترین کاربردهای کابل های کواکسیال اشاره شده است.

 •  آنتن ماهواره و تلویزیون‌ و اتصال به رسیور
 •  اتصلات سینمای خانگی
 •  تلویزیون های‌ کابلی
 • شبکه‌ های کامپیوتری
 • شبکه‌ ها و سیستم های مخابراتی
 •  سیستم ‌های انتقال رادیویی داده ها مانند بی سیم‌ های نظامی
 • تجهیزات الکترونیکی نظامی
 • تجهیزات الکترونیکی هواپیما
 •  انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته
 • سیستم ‌های کنترل از راه دور
 • انتقال امواج مایکروویو و RF

کلام آخر

حال که به انتهای مقاله کابل کواکسیال (RG59) چیست؟ رسیدیدم توقع داریم تمامی آن چیزهایی که باید شما در این رابطه میفهمیدید را متوجه شده باشید، همچنین اگر سئوالی در رابطه با این موضوع دارید حتما در قسمت نظرات همین صفحه برای ما نظر بگذارید تا ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخ آن را بدهیم.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. ستارنژاد پیمان گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوب و مفیدتان سوالی که داشتم این هست که امپدانس کابلهای کواکسیال مربوط به چه طولی از کابل می باشد برای مثال کابل کواکسیال ۷۵ اهم یعنی مقاومت اهمی سلفی و خازنی این کابل هست ؟ و برای چه طولی از کابل؟ متشکرم راهنمایی کنید.