* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد
* رمز عبور به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

FPS چیست

FPSچیست

fps مخفف شده عبارت Frame Per Second است که ترجمه لغوی fps یعنی فریم برثانیه ، که این نیز خود به معنی مشاهده چند فریم درثانیه است.

همانطور که می دانیم در دهه های اخیر بازی های رایانه ای رو به فزونی نهاده و با گسترش تمایلات به بازی های رایانه ای ، نیاز به انجام بعضی تنظیمات گرافیکی نیز بالارفته است . fps می تواند در این زمینه کمک های زیادی بنماید . با استفاده از این تنظیمات میتوان به سلیقه ی افراد ، تنظیمات گرافیکی بازی را مطابق میل تغییر داد  .

نکته قابل توجه این است که در حین استفاده از fps باید نکات بسیاری را رعایت کرد تا به مشکل برنخوریم . زیرا در صورت عدم داشتن اطلاعات کامل ، تغییر تنظیمات کارت گرافیک و یا بازی باعث بروز مشکلات بسیاری در روند اجرای بازی خواهد شد . این نکته یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد تا از بروز مشکل جلوگیری شود .

 

تعداد fps و تاثیر آن در اجرای بازی

تعداد fps و تاثیر آن در اجرای بازی
تعداد fps و تاثیر آن در اجرای بازی

همه ی بازی ها از مجموعه ای از عکس ها تشکیل شده اند که این تصاویر با سرعت بالایی پشت سرهم قرار گرفته و اجرا می شوند.

مغز انسان به گونه ای آفریده شده است که اگرحداکثر ۱۳ عکس پشت سرهم را به طور متوالی در یک ثانیه ببیند ، آن ها را به صورت فیلم به هم پیوسته تشخیص می دهد که تنظیمات مرتبط با آن fps نامیده می شود . درواقع هر چه fps بالاتر باشد تصاویر روان تر خواهند بود و فیلم روان تری را میبینیم و هر چه پایین تر باشد جزییات تصویر بیشتر دیده می شود و روان بودن فیلم کاهش می یابد و به همین ترتیب پرش تصویر را شاهد خواهیم بود  .

اگر تعداد تصاویری که در ثانیه از جلوی چشمان ما میگذرند ، کمتر از ۱۳باشد انسان متوجه جزییات تصاویر خواهد شد و دیگر آن ها را پیوسته به هم نمبیند  .

درواقع هر چه میزان fps بالاتر باشد کیفیت بازی بالاتری خواهیم داشت اما این نکته نیز باید قابل توجه باشد که هر چه  fpsبالاتر برود به نسبت نیازمند سخت افزارهای قوی تری نیز هستیم  .

این که چه تعداد fps باید در بازی باشد که بتوانیم بازی خوبی به اجرا درآوریم ، مساله ای است که اختلاف نظر  بسیاری در آن وجود دارد ، چرا که کیفیت اجرای بازی وابسته به نوع بازی می باشد . به عنوان مثال اگر بازی ای سرعت کمی داشته باشد نیاز به fps کمتری برای اجرای روان داریم ، اما اگر بازی جنگی و با سرعت باشد برای اینکه دچار پرش تصویر نباشیم و اجرای بهتری داشته باشیم ، باید  fpsبالاتری مورد استفاده قرار بدهیم . برای اینکه اجرای بازی خوبی داشته باشیم اصولا باید تعداد fps بالای ۳۰ باشد . برای بازی های کم سرعت تر و برای بازی های باسرعت بالاتر عدد ۶۰ را به طور متوسط درنظر میگیریم . در این صورت میتوانیم اجرای بازی خوبی را انتظار داشته باشیم و کیفیت اجرای خوبی را ناظر باشیم  .

 

تشخیص تعداد fps

تشخیص تعداد fps
تشخیص تعداد fps

چشم انسان به طور عادی نمیتواند مقدار fps را تشخیص دهد، چرا که تصاویر با سرعت خیلی بالا روی صفحه مانیتور یا تلویزیون عبور می کنند . بنابراین برای تشخیص میزان fps به کاررفته ، میتوانیم نرم افزارهایی را نصب کنیم . در بعضی از بازی‌های امروزی ، گزینه‌ای برای متوجه شدن میزان سرعت اجرا و حتی مواردی مثل میزان استفاده از پردازنده ، رم ، کارت گرافیک و سرعت خواندن و نوشتن روی هارددیسک یا SSD وجود دارند که به منظور سهولت فهم کاربر قرار داده شده است . در برخی بازی‌ها حتی بخشی به عنوان تست سرعت اجرا وجود دارد که معمولاً در عنوان آن ، Benchmark  دیده می‌شود .

در بازی هایی که درخود بازی ، فهمیدن مقدار fps ممکن نیست باید از نرم افزار های جانبی استفاده کرد .

در صورتی که درکارت گرافیک سیستم از تراشه های مخصوصی با نام NVIDIA  استفاده شده باشد ، می توان از نرم افزار NVIDIA Geforce experience  استفاده کرد و میزان fps های به کار رفته را متوجه شد . این نرم افزار موجب می شود که بتوان کارت گرافیک تعبیه شده بر روی سیستم را بروزرسانی نموده و از قابلیت های جدید آن استفاده کرد . به واسطه ی نرم افزار MSI Afterburner   نیز می توان میزان نرخ فریم بازی را مشخص کرد . این نرم افزار را افرادی که کارت گرافیک آن ها INVIDIA نمی باشد می توانند برروی سیستم خود نصب نمایند .

 

افزایش سرعت اجرای بازی‌ها با بروز کردن درایور کارت گرافیک

شاید به نظر بیاید که بروزرسانی درایورهای قطعات سخت‌افزاری در مورد بعضی از  قطعات چندان مهم و تاثیر گذار در اجرا و … نباشد و صرفاً در بر طرف کردن  باگ‌ها و مشکلات کوچک  کارایی داشته باشد ، اما در مورد درایور قطعه‌ای اصلی که تصاویر را رندر می‌کند ، نمیتوانیم این تفکر را داشته باشیم چرا که از ضروریات اجرای خوب محسوب می شود . بعضی شرکت ها مرتبا بروزرسانی هایی برای درایور کارت گرافیکی های خویش  جهت بهینه کردن سرعتی که ، برای اجرای  بازی‌ها نیاز هست و همچنین رفع نقص و مشکلات گرافیکی در فرآیند رندر ارائه می دهند .

اثر بروزرسانی کردن درایور کارت گرافیک روی سرعت اجرای بازی‌های  جدید ، معمولاً بیشتر است چرا که ممکن است در سیستمی دو یا چند کارت گرافیک به صورت موازی عمل رندر را انجام دهند ، بنابر این در این مواقع نصب کردن  درایور بروز مهم‌تر جلوه گر می شود  .

بنابراین توصیه ای که می شود کرد این است که اگر به دنبال لذت بردن از جدیدترین و به روز ترین بازی‌ها هستید و روانی صحنه ها و کیفیت بالا برایتان اهمیت دارد و همچنین سخت‌افزار سیستم شما نیز نسبتاً جدید است ، مرتباً درایور کارت گرافیک خود را بروز کنید . برای بروزرسانی می‌توانید از طریق نرم‌افزار کمکی کارت گرافیک استفاده کنید و البته در برخی وب‌سایت‌ها مشاهده شده که با IP ایران برخورد ناشایستی دارند و نمی‌توانید مستقیماً از سرورهای آنها دانلود انجام دهید . در این صورت اگر با چنین وب سایت هایی مواجه شدید به  VPN  و نرم‌افزارهای تغییر IP نیاز دارید تا از طریق سروری که واسطه است ، به سایت انویدیا و اینتل و ای‌ام‌دی متصل شوید.

 

توصیه‌های کاربردی برای افزایش FPS در ویندوز

  • بستن پردازش‌های پس‌زمینه : باز بودن نرم‌ افزارهای مختلف در پس زمینه و به خصوص نرم افزارهایی که از پردازنده یا کارت گرافیک و حتی از هارددیسک و SSD و رم سیستم به شدت استفاده می‌کنند ، سرعت اجرای بازی‌ها را پایین می‌آورد . این موارد را ببندید تا سرعت بازیی شما کاهش نیابد.
  • اتصال لپ‌تاپ به برق : معمولاً ویندوز برای کاهش مصرف باتری و توان مصرفی ، سرعت اجرای بازی‌ها و نرم‌افزارها را کمی کاهش می‌دهد که اگر لبتاب را به منبع تغذیه متصل کنیم این مساله حل می شود و سرعت کاهش نمی یابد  .
  • ضبط نکردن گیم‌پلی : اگر با نرم‌افزارهایی مثل FRAPS ، ویدیویی از بازی‌ها ضبط کنیم ، سرعت اجرای بازی کاهش پیدا می‌کند چرا که برای اینکه بتوانیم ویدیو را ضبط کنیم و آن را روی حافظه ذخیره کنیم ، نیاز به استفاده از منابع پردازشی داریم . اگر واقعاً ضرورت دارد ضبط کردن فیلم بازی‌ها ، از نرم‌افزار کمکی ای‌ام‌دی و انویدیا استفاده کنید چرا که با استفاده کردن از موتور مولتی‌مدیا ، ویدیو را فشرده و ذخیره می‌کند . و اینگونه پردازنده کمتر درگیر پردازش می‌شود .
  • استفاده از حالت: Game Mode  ویندوز ۱۰ حالت خاصی به اسم Game Mode دارد که بامحدود کردن پردازش های دیگر به صورت خودکار سرعت  اجرای بازی‌ها را بهینه می کند . برای فعال کردن این قابلیت ، ابتدا ویندوز بعلاوه جی را فشار دهید و سپس در Game Bar روی آیکون گیم مود کلیک کنید .

 

امید است مطلب FPS چیست مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد و همچنین شما می توانید برای خرید لوازم و تجهیزات شبکه از وبسایت ما ( ایلیسکو ) استفاده نمایید.